U Cluj, ciuca bătăilor în amicale + FCU Craiova, prima victorie a verii

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 01 iulie 2022

FCU Craiova a obținut prima victorie a verii, 1-0 în amicalul cu Admira Wacker, formație de pluton din liga a doua austriacă.

Cu achizițiile Duarte și Croitoru Jr. în formula de start, oltenii au câștigat greu, spre finalul partidei, printr-un autogol.

Primul „11” folosit de FCU Craiova în amicalul de azi: R. Popa - Negru, Paramatti, Duarte, Blidar - D. Albu, Marquet - Sidibe, Croitoru Jr, Raicea - Bălan

La FCU Craiova a debutat și atacantul Yassine Bahassa, abia prezentat de alb-albaștri.

Echipa lui Marius Croitoru a mai jucat în această vară cu Kapfenberger SV 1919 (3-3) și AEK Larnaca (1-2).

U Cluj, a 3-a înfrângere la rând

Tot în Austria, U Cluj s-a duelat cu croații de la NK Osijek, 0-1. Prima parte a fost echilibrată, cu câte două ocazii de ambele părți, în timp ce repriza secundă a fost tranșată de penalty-ul transformat de Kristijan Lovric.

Echipa de start aleasă de Erik Lincar: Gorcea - Romeo, Ispas, Pițian, Pîrvulescu - Pires, Filip, Bic - Fernandes, Tescan, Haită
Formația cu care U a început repriza secundă: Brănescu - Baravykas, Pițian, Ilie, Briceag - Pires, Filip, Remacle - Chipciu, Tescan, Fernandes

U Cluj a mai disputat două amicale în această vară, 0-1 cu TSV Hartberg și 0-2 cu FK Napredak Krusevac.