Tenis

Simona Halep, surprinsă de reporter după victoria cu Badosa: „Da? Nu m-am gândit la acest lucru!”

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a învins-o pe iberica Paula Badosa (24 de ani, 4 WTA), scor 6-1, 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon 2022.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 04 iulie 2022

• Halep va juca în „sferturi” împotriva americancei Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA). Meciul va avea loc miercuri, la o oră ce urmează să fie stabilită de organziatori.

Halep a revenit pe Arena Centrală de la Wimbledon după 1.087 de zile. Sentimentul din rachetă a rămas același ca în finala câștigată împotriva Serenei Williams, în 2019. Imediat după victoria cu Badosa, Simona a vorbit despre însemnătatea momentului, cu un zâmbet larg pe față.

Simona Halep, după victoria cu Badosa de la Wimbledon 2022

„Nu m-am gândit la acest lucru, că nu am pierdut set la actuala ediție. Joc mai bine de la o zi la alta. De abia aștept următorul meci!

Mi-a fost dor să joc aici, au trecut trei ani. Este ceva special pentru mine. Este un teren nemaipomenit și e o plăcere să joc aici.

Am mai jucat împotriva Paulei, știam că este o adversară periculoasă, dar eu m-am simțit bine pe teren”, a spus Simona Halep, imediat după victoria împotriva Paulei Badosa.