FCSB s-a chinuit cu Oțelul, nou-promovată în „B” » Vicecampiona, anihilată mai bine de o oră la Galați

+34 Foto
FCSB s-a chinuit cu Oțelul FOTO: facebook.com/FCSBOfficial

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 iulie 2022

FCSB a încheiat în această seară meciurile amicale din pauza competițională, 1-0 cu Oțelul. 13.000 de spectatori au umplut arena din Galați și au creat o atmosferă impresionantă.

FCSB începe sezonul săptămâna viitoare, tocmai a disputat ultimul amical al verii, în timp ce Oțelul va lua startul în Liga 2 abia pe 6 august. Cu toate astea, diferența din această seară nu a fost una evidentă. În niciun caz pe tabelă.

FCSB, victorie la limită cu Oțelul lui Dorinel Munteanu

FCSB a avut mari probleme în prima parte a meciului cu Oțelul. Nou-promovata din Liga 2 s-a ținut tare și nu a lăsat spații în defensivă, astfel că vicecampioana a găsit cu greu drumul spre poarta lui Dur-Bozoancă

Roș-albaștrii au semnat primele ocazii abia spre finalul primului act și au deschis scorul târziu, în minutul 66. Florinel Coman a direcționat un balon la colțul lung, după ce a primit în careu de la Pantea.

Oțelul, împinsă de la spate de vulcanicul Dorinel Munteanu, a avut ocazia egalării în minutul 78, când veteranul Sîrghi, 35 de ani, n-a cadrat cu capul din câțiva metri.

FCSB debutează oficial în noul sezon duminică, 17 iulie, cu U Cluj, de la 21:30 pe Arena Națională, în prima etapă a Ligii 1.

+34 Foto
Captură Pro Arena

Final: Oțelul – FCSB 0-1

• A marcat: Fl. Coman '66
  • Final de meci.
  • min. 83: Florin Achim îl înlocuiește pe Ianis Stoica.
  • min. 80: Lixandru e schimbat cu Vali Crețu.
  • min. 78. Ocazie mare pentru Oțelul. Sîrghi nu cadrează o lovitură de cap din apropiere.
  • min. 72: 3 schimbări la FCSB: ies Coman, Edjouma, Tavi Popescu și intră Mamut, Oaidă și Dumiter.
  • min. 66: GOL FCSB! Coman primește balonul în careu din partea dreaptă, via Pantea, și înscrie cu o superexecuție spre vinclu!
  • min. 61: Dur-Bozoancă reține cu siguranță și lovitura liberă executată de Florinel Coman de la marginea careului.
  • min. 56: Ocazie mare pentru FCSB. Aflat într-o poziție excelentă, Edjouma trage pe direcția goalkeeperului gazdelor.
  • min. 55: Darius Olaru, cel mai faultat jucător de pe teren, e înlocuit cu Musi.
  • FCSB schimbă sistemul, evoluează acum în 4-2-3-1: Târnovanu - Pantea, Haruț, Lixandru, Șerban - Edjouma, Șut - Olaru, Tavi Popescu, Coman - Stoica. Roș-albaștrii au jucat în 4-3-3 în prima parte.
  • 5 schimbări la FCSB între reprize. Intră pe teren Andrei Vlad, Pantea, Haruț, Sorin Șerban și Șut, ies Târnovanu, Ov. Popescu, Dawa, Radunovic și Cordea.
  • Start în partea secundă.

+34 Foto
  • Pauză. Florin Tănase dă autografe, semn că nu e vorba despre vreo accidentare gravă.
  • min. 42: Față în față cu Dur-Bozoancă, Florinel Coman finalizează modest, fiind încurcat și de intervenția lui Sîrghi.
  • min. 41: Ianis Stoica e lansat excelent de Tavi Popescu, dar atacantul FCSB nu reușește să preia. Ar fi scăpat singur cu portarul.
  • min. 28: Iese Florin Tănase, iar în locul său este introdus Ianis Stoica. „Nouarul” roș-albaștrilor are imediat o șansă de gol, căutând deschiderea scorului dintr-un unghi închis. Cel mai probabil, la Tănase e vorba despre probleme fizice.
  • min. 20: FCSB evoluează modest până acum și nu și-a adjudecat nicio ocazie importantă de gol. Nou-promovata în Liga 2 surprinde prin faptul că face față cu brio vicecampioanei.
  • min. 6: Schimbare la Galați. Din cauza unor probleme fizice, Ionuț Neagu e înlocuit cu Sîrghi.
  • min. 3: Ocazie Oțelul. Devierea lui Cîrjan le dă emoții roș-albaștrilor.
  • min. 1: A început meciul. Atmosferă superbă la Galați, stadionul cu o capacitate de 13.000 de locuri e arhiplin! Toate biletele au fost vândute. FCSB e susținută de o galerie numeroasă.

FCSB s-a impus și în celelalte partide de verificare: 6-0 cu FC Sfântu Gheorghe, 6-1 cu Zimbru și 1-0 cu CS Mioveni.

ECHIPELE DE START

Oțelul: Dur-Bozoancă - Farcaș, Yabre, Adăscăliței, Nedelea - Jardan, Neagu, Kip - Cîrjan, Nica, Cisotti
Rezerve: Pop - Rus, Cireș, Sîrghi, Mitoi, Mabussi, Maxim, Gorovei, Berisha
Antrenor: Dorinel Munteanu

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Lixandru, Radunovic - Olaru, Edjouma, Tavi Popescu - A. Cordea, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, Șut, Stoica, Dumiter, Fl. Achim, Oaidă, Pantea, Musi, Mamut, S. Șerban
Antrenor: Toni Petrea

UPDATE 18:45 - Roș-albaștrii au ajuns la stadion