Alarmă la CFR! Dan Petrescu, uluit: „Nu mi s-a întâmplat de când sunt aici”

+15 Foto
Sepsi a cucerit prima Supercupă a României din istoria clubului, după 2-1 cu CFR Cluj. Dan Petrescu, antrenorul „feroviarilor”, se declară îngrijorat de golul doi primit de echipa sa.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 10 iulie 2022

În minutul 85, CFR presa și a obținut un corner în partea stângă. Petrila a executat scurt, i-a pasat lui Deac, a reprimit, apoi a pierdut mingea. Pe contraatac, covăsnenii aveau să puncteze decisiv.

Dan Petrescu, după CFR Cluj - Sepsi 1-2: „N-am mai luat așa gol”

„Ne-am bătut singuri. Golul doi... N-am înțeles nimic. Dominam. În loc să aruncăm mingea în careu, aveam cornere peste cornere, am vrut să jucăm scurt, ceea ce eu nu fac niciodată. Am pierdut mingea și am primit gol pe contraatac. Un gol pe care eu la CFR nu l-am mai luat.

>

Puteam să primim la fel gol și în Armenia, cu Pyunik, în ultimul minut, tot pe contraatac, după un corner al nostru. E o lecție pe care trebuie să o învățăm și să nu mai greșim”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă.

La scurt timp de la introducerea sa pe teren, Mario Rondon a decis soarta Supercupei cu o lovitură de cap. Fostul atacant al CFR-ului a finalizat contraatacul lui Sepsi, profitând de un pas haotic la ofsaid făcut de Bordeianu.

N-a fost nevoie de VAR în Supercupă

Supercupa României a fost primul meci intern cu sistemul VAR activ. Istvan Kovacs, Mihai Artene și Ovidiu Hațegan au efectuat doar câteva „verificări silențioase”, fără să intervină în deciziile luate de „centralul” Adrian Cojocaru.