Tenis

Djokovic, campion la Wimbledon 2022! Sârbul ajunge la 21 de trofee de Grand Slam și pune presiune pe Nadal

+19 Foto
Novak Djokovic (35 de ani, locul 3 ATP) este campion la Wimbledon 2022! L-a învins în ultimul act pe Nick Kyrgios (27 de ani, locul 40 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 10 July 2022

Lui Djokovic îi place să se complice. La fel ca în tururile precedente, cu Sinner și Norrie, a cedat primul set și în finală. Rebelul Kyrgios a servit perfect în prima parte, 80% dintre punctele jucate cu prima minge fiind adjudecate. Australianul a greșit foarte puțin, doar 4 erori neforțate, și a lovit decisiv în 14 rânduri. L-a suclasat pe Nole la ambele aspecte!

Novak Djokovic, campion la Wimbledon 2022

Totul a funcționat pentru Nick până la apariția primelor semne de nervozitate. Frustrat de apărarea fără cusur a sârbului, Kyrgios a scăpat jocul din mână. Indiferent de soluția la care a apelat, Nole a avut răspuns.

Prestația lui Djokovic din seturile 2 și 3 a fost înspăimântătoare pentru orice adversar. A greșit doar 6 lovituri și a provocat un conflict între australian și oamenii din loja lui. Nole a dominat autoritar raliurile din spatele terenului, a deschis unghiurile excelent cu lovitura de backhand și a avut nervii tari în game-ul decisiv din setul secund, când a salvat 4 mingi de break.

Setul 3 a fost dominat de serviciul sârbului, un singur punct cedat cu prima minge și nicio oportunitate de break.

Novak Djokovic, 21 de trofee de Grand Slam

O desfășurare asemănătoare a avut și actul cu numărul 4. S-a mers cap la capăt până în tiebreak. Acolo, Nick a început cu o dublă greșeală. Nole s-a desprins la 2-0 cu un voleu impecabil, apoi a comis o greșeală total necaracteristică, forehand direct în baza fileului. Nimeni nu a mai forțat, iar în jocul de regularitate nimeni nu este mai bun decât Novak! După 3 ore și 4 minute, Nole a închis partida.

Pentru Djokovic este al 7-lea triumf la Wimbledon. Doar Roger Federer, cu 8 victorii, în depășește în ierarhia all-time. Sârbul ajunge la 21 de titluri de Grand Slam, la unul în spatele lui Rafael Nadal.

FINAL » Novak Djokovic - Nick Kyrgios 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3)

Novak Djokovic se impune la Wimbledon 2022!
6-6, Game Djokovic: Setul va fi decis de un tiebreak!
5-6, Game Kyrgios: Nick ajunge la cota celor 30 de ași!

5-5, Game Djokovic: Finala capătă accente dramatice.
3-4, Game Kyrgios: Nick închide cu un as, apoi se ceartă cu arbitrul de scaun.
3-3, Game Djokovic: Încă un game alb pentru sârb.
2-2, Game Djokovic: Cei doi finaliști servesc perfect în debutul setului. Nicio oportunitate de break până în acest moment.
A început setul cu numărul 4.

6-4, Game și set Djokovic: Novak preia controlul, în timp australian este extrem de nervos. S-a certat cu oamenii din echipă, iar la final a făcut gesturi ironice spre spectatori. Djokovic a luat pauză de vestiar.
5-4, Break Kyrgios: Nole profită de dublele greșeli comise de Nick. Sârbul va servi pentru set!
3-4, Game Kyrgios: Australianul servește impecabil.
3-3, Game Djokovic: Nole servește bine și închide cu o „scurtă” de efect.
2-3, Game Kyrgios: Nick se ceartă cu arbitrul de scaun.
1-2, Game Kyrgios: Australianul dă semne de nervozitate. A fost surprins strigând spre oamenii din propria lojă.

A început setul cu numărul 3! Nick Kyrgios a salvat două mingi de break în game-ul de debut.

6-4, Game și set Djokovic: Nole salvează 4 mingi de break ale lui Kyrgios. Punctele decisive le-a jucat magistral, o „scurtă” imposibil de returnat și un backhand fabulos în lung de linie.
5-2. Game Djokovic: Nole revine de la 15-30.
4-1, Game Djokovic: Meciul are o intensitate aparte. Raliurile sunt tot mai lungi, iar acest lucru este în avantajul lui Nole.
3-1, Break Djokovic: Nole reușește un break la 0. Backhand-ul sârbului dictează ritmul în acest moment.
2-1, Game Djokovic: Raliuri extrem de lungi, dominate de Nole. Sârbul închide cu o „scurtă” impecabilă.
1-1, Game Kyrgios: Nick continuă să servească la cote înalte.

A început setul secund!

4-6: Game și set Nick Kyrgios!
4-5: Djokovic se menține aproape de rivalul său, dar Kyrgios va servi pentru câștigarea setului

2-4: Kyrgios e primul care face break. A câștigat după un game slab al lui Djokovic

2-2: Scorul se menține egal în continuare. Cei doi jucători servesc foarte bine și încă nu au apărut șansele de break

1-1: Început echilibrat de meci. Ambii jucători și-au câștigat game-urile de serviciu