Formula 1

Marele Premiu al Austriei » Leclerc, victorie în casa rivalei Red Bull. Clasamente: cursă + general

+12 Foto
Charles Leclerc// FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Sergiu Alexandru  —  duminică, 10 iulie 2022

Charles Leclerc, pilotul Ferrari, s-a impus cu emoții pe final în Marele Premiu al Austriei, chiar în casa rivalei. Pentru Red Bull a fost o zi nefastă: Sergio Perez a abandonat, iar Max Verstappen a terminat pe 2, deși a plecat din pole.

Câștigător în cursa de sprint, olandezul Max Verstappen a plecat din pole-position. A avut un start foarte bun și s-a distanțat rapid de rivalii de la Ferrari. De partea cealaltă, Sergio Perez s-a lovit cu George Russell (Mercedes), a ajuns pe ultimul loc și a fost nevoit să abandoneze.

Verstappen nu a putut ține ritmul cu piloții Ferrari

Rămas fără colegul Perez, Verstappen a nu a putut ține pasul cu piloții Ferarri. În turul 12 a fost depășit de Leclerc, iar două tururi mai târziu a ajuns pe 3, după ce a fost chemat la boxe. Olandezul a revenit la conducerea cursei în turul 28, dar în doar 5 tururi Leclerc a topit diferența de 6 secunde și l-a depășit.

Final cu emoții pentru Ferrari

Finalul a fost palpitant. În cursa de urmărire a lui Verstappen, Sainz a abandonat, după ce mașina Ferrari a luat foc. Pilotul a reușit să iasă teafăr din monopost.

În ultimele tururi, și Leclerc a acuzat probleme la pedala de accelerație. Cu toate că mașina Ferrari nu era la capacitate maximă, Verstappen nu s-a putut apropia.

Leclerc câștigă în casa rivalei Red Bull și se apropie de Verstappen în clasamentul general.

Marele Premiu al Austriei, desfășurarea liveTEXT a cursei:

FINAL DE CURSĂ: Charles Leclerc câștigă cursa! E urmat de Max Verstappen și Lewis Hamilton

Turul 67/71: Leclerc e primul în continuare. Distanța dintre el și Verstappen este de 2,9 secunde

Turul 65/71: Leclerc anunță că are probleme la mașină. A transmis către boxe că simte că ceva nu este în regulă cu pedala de accelerație

Turul 59/71: Comisarii au impus Virtual Saftey Car. Leclerc și Verstappen au intrat la boxe, dar au revenit pe primele două locuri.

Turul 58/71: Carlos Sainz a abandonat. Motorul mașinii s-a supraîncins și a luat foc. Pilotul Ferarri a ieșit din mașină fără să aibă probleme

Turul 53/71: Charles Leclerc conduce din nou cursa. A trecut fără probleme de rivalul de la Red Bull

Turul 51/71: Și Sainz a intrat la boxe. Revine pe 3, după Verstappen și Sainz

Turul 50/71: Leclerc intră din nou la boxe. A revenit la 3,7 secunde de Verstappen, pe locul 3

Turul 42/71: Leclerc conduce în liniște cursa. Are un avantaj de 4 secunde față de Sainz, iar față de Verstappen îl despart 17 secunde

Turul 37/71: Verstappen a intrat la boxe. Olandezul nu putea ține ritmul cu rivalii de la Ferrari, iar echipa a decis să-l cheme pentru a-i schimba pneurile.

Turul 33/71: Leclerc e din nou lider. L-a depășit pe campionul mondial entitre și se distanțează de rival. În discuția cu cei de la boxe, Verstappen s-a plâns că are probleme cu pneurile de pe față

Turul 32/71: Leclerc se apropie de Verstappen. După ce pilotul Ferrari a ieșit de la boxe, diferența dintre ei era de 6 secunde în fața olandezului. Acum, diferența e sub o secundă

Turul 28: Și Sainz a intrat la boxe. A revenit pe 3, după Verstappen și Leclerc

Turul 27/71: Leclerc a intrat la boxe. A ieșit pe 3, după Sainz și Verstappen

Turul 19/71: Verstappen ajunge pe 3, după ce l-a depășit pe Lewis Hamilton, pilotul Mercedes

Turul 14/71: Verstappen a intrat la boxe. A revenit pe locul 8

Turul 12/71: Leclerc e lider! L-a atacat pe Verstappen și s-a distanțat rapid de rivalul de la Red Bull.

Turul 9/21: Leclerc se apropie de Verstappen. Pilotul Ferrari are avantaj DRS și încearcă să găsească cel mai bun moment pentru a-l ataca

Turul 1/71: Start. Verstappen a plecat foarte bine și și-a păstrat primul loc. Sainz a avut probleme cu Russell, dar și-a păstrat locul 3. Sergio Perez, aflat în duel cu Russell a ieșit în decor și e ultimul pe grilă.