Tenis

Irina Begu, eliminată în „optimi” la Lausanne » Era a doua favorită a competiției

Irina Begu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 13 July 2022

Irina Begu (31 de ani, locul 49 WTA) a fost eliminată în „optimile” turneului WTA de la Lausanne, după ce a pierdut cu Anastasia Potapova (21 de ani, locul 79 WTA), scor 4-6, 2-6.

Favorită numărul 2 pe zgura din Elveția, Begu a cedat în două seturi în fața sportivei din Rusia.

Deși a început excelent primul set, conducând cu 4-1, Begu a comis numeroase greșeli neforțate, fiind egalată, 4-4, de Potapova. Irina și-a continuat căderea și și-a pierdut încă un serviciu, pentru ca apoi să cedeze setul, 4-6.

Actul secund a adus un joc și mai slab al lui Begu. Irina nu a putut bloca atacurile Potapovei și s-a văzut repede condusă cu 4-0. A încercat o revenire, dar rusoaica nu i-a dat nicio șansă și s-a impus cu 6-4, 6-2 într-o oră și 39 de minute.