Conference League

Saburtalo - FCSB 1-0 » Circul românesc a ajuns în Georgia! FCSB a intrat și ea pe lista rușinii: eșec în fața echipei înființate în '99

Saburtalo - FCSB, în turul 2 al Conference League

Articol de Răzvan Luțac  —  Thursday, 21 July 2022

FCSB s-a făcut de râs în prima manșă din turul 2 al preliminariilor Conference League, după 0-1, la Tibilisi, cu Saburtalo. Returul de la București este programat joi, 28 iulie, de la ora 20:30, pe Arena Națională.

• Dacă trece de Saburtalo, FCSB va da peste cel mai probabil de Dunajska Streda (Slovacia), după ce aceștia s-au impus în deplasarea de la Vikingur (Insulele Feroe), scor 2-0 în prima manșă. Roș-albaștrii ar juca primul meci în deplasare
  • CFR Cluj - Inter Club d'Escaldes, Vllaznia - CS Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpija Ljubljana sunt celelalte meciuri de azi ale românilor, în turul 2 preliminar Conference League, toate live pe GSP.ro
  • Toate rezultatele din Conference League sunt AICI

Saburtalo - FCSB 1-0, în turul 2 al Conference League » Ce chin, ce jale!

• Cronică de Răzvan Luțac

În pădurea cu ștrumfi din Conference League, FCSB nu mai e de multă vreme Gargamel, inamicul minusculelor personaje. O eliminare în Kazahstan atârnă greu, iar un meci în Georgia nu mai e la îndemână.

Așa a părut încă din startul jocului de pe stadionul național din Tbilisi, când Tamm l-a scăpat pe Siharulidze, iar vârful gruzin a reluat cu capul peste. Văzut de departe, cu spatele, stoperul eston aduce a Planic, însă din mișcări e departe de fostul fundaș al bucureștenilor, care va ajunge la AEK Atena.

FCSB cu ocaziile

Cordea, de două ori, a fost singurul care a încercat poarta lui Saburtalo. O echipă cu nimic deosebit, prinsă de multe ori în contratimp cu ea însăși, cu o mulțime de pase greșite și dueluri pierdute unu la unu.

Însă care a rezistat fără să se agite prea tare în prima jumătate de oră. Atunci, același jucător de bandă dreapta a finalizat un contraatac FCSB-ist, însă Megrelișvili a scos în corner. Cea mai mare ocazie a reprizei pentru români.

Georgienii cu golul

Nu și pentru gazde, care au deschis scorul. Levan Nenikașvili a profitat de letargia mijlocașilor în negru, echipamentul de deplasare al elevilor lui Petrea, și a deschis scorul. O acțiune nițel mai rapidă decât restul, Haruț și Șut nu i-au atacat pe adversari, iar unul dintre cei doi Nenikașvili a șutat de la marginea careului.

Șut nu extraordinar, însă care l-a lăsat fără replică pe Târnovanu (41). Același portar și-a salvat echipa în prelungiri, când Tabatadze era să profite de o gafă uriașă făcută de Ovidiu Popescu, cel mai slab om al FCSB.

La pământ Și tot Târnovanu a salvat un 2-0 greu de digerat la o nouă încercare a periculosului Siharulidze. Vârf de careu aparent rudimentar, care le-a pus mari probleme celor doi fundași centrali ai oaspeților. Dawa era să-și dea și autogol câteva minute mai târziu, într-o prestație demnă de cuplul Gora Tall - Parpas de acum mai bine de un deceniu. Și-apoi iar Siharulidze a tras slab din apropiere (55). FCSB era groggy!

Ararat-Armenia, Partizani, FCSB

Nici Florinel Coman n-a reușit golul egalării, bară după o acțiune bună marca Andrei Cordea. Ultimul a fost și el aproape de 1-1, însă Megrelișvili a scos în corner (66). Cu o apărare comică, FCSB n-a avut încredere de mai mult.

Și s-a chinuit mai mult să nu ia decât să dea. S-a terminat 1-0, cea mai tare victorie din istoria europeană a unei echipe care bătuse doar Sheriff Tiraspol și Ararat-Armenia în 2019 și Partizani Tirana în turul precedent. Iar returul va fi foarte, foarte complicat.

8sezoane în prima ligă georgiană are Saburtalo, fondată în 1999 și promovată în 2015: are un titlu, 2 Cupe și o Supercupă

17puncte sunt între Saburtalo și liderul din Georgia, Dinamo Batumi, doar 9 față de prima echipă clasată pe loc de baraj, Sioni Bolnisi

Tănase, număr rotund

Cu gândul la China, unde e aproape să se transfere la Shanghai Port, Florin Tănase a făcut un meci slab la Tbilisi. Nu s-a văzut deloc în prima repriză, când acțiunile au fost finalizate de Olaru, Cordea sau Edjouma, nici în a doua parte. Tănase a ajuns, însă, la un număr rotund: 30 de meciuri în cupele europene. Cele mai multe din lotul actual.

Desfășurarea meciului Saburtalo - FCSB 1-0

5.000de fani ar fi prezenți pe stadionul din Tibilisi, potrivit estimărilor jurnaliștilor georgieni prezenți la meci

min. 90: Final de meci

min. 88: Tănase a centrat din lovitură liberă, dar mingea nu a ajuns la niciun coleg

min. 75: Jocul este liniștit în aceste momente. Cele două formații nu și-au mai creat ocazii

min. 65: Cordea are o ocazie importantă. A intrat în careu și a șutat la colțul scurt, dar mingea a fost respinsă în corner

min. 68: Coman are încă o ocazie. Trage din prima, de la 20 de metri, Portarul scoate de lângă bară

min. 62: Încă o ocazie pentru gazde. Târnovanu a intervenit foarte bine la șutul lui Guliashvili

min; 57: Coman trage de la 10 metri. Mingea lovește bara laterală

min. 55: Târnovanu are încă o intervenție foarte bună. Sikharulidze a tras de la marginea careului, iar portarul român a reținut

min. 53: O nouă șansă pentru Saburtalo. După un corner, Dawa a lovit greșit cu capul, iar mingea s-a dus spre propria poartă. Târnovanu a respins cu greu, de pe linia porții

min. 48: După o acțiune bună a lui Cordea, Coman trage de la 10 metri, dar mingea l-a lovit pe Florin Tănase

min. 47: Sikharulidze trage din 7 metri, dar Târnovanu respinge excelent, cu piciorul

min, 46: Începe repriza a doua. Edjouma a fost schimbat la pauză. În locul lui a intrat Florinel Coman

min. 45+3: Pauză

min. 45+2: FCSB termină repriza în genunchi. Ovidiu Popescu a încercat să degajeze, dar a pasat la adversarul din fața lui. Acesta i-a pasat lui Levan Nonikashvili, aflat la marginea careului, iar șutul său a fost scos cu greu, de lângă bară de Târnovanu.

min. 40: Levan Nonikashvili deschide scorul. Mijlocașul a primit o pasă la marginea careului. Acesta era nemarcat și a șutat din prima, de la 18 metri, iar Târnovanu a avut nicio reacție

min.39: Edjouma trage puternic de la marginea careului. Șutul său este respins de portar

min. 36: Siharulidze reia cu capul de la 6 metri, de lângă Dawa. Mingea se duce peste poartă

min. 31: Prima mare ocazie pentru FCSB. După un corner, Olaru a plecat excelent pe contraatac. I-a pasat lui Cordea, care a intrat în careu și a șutat la colțul lung. Megrelishvili a respins în corner

min. 27: Primul șut pe poartă al celor de la FCSB. Cordea a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul Megrelishvili a reținut fără problemele

min. 26: Tavi Popescu a centrat pe jos în careu, mingea a ajuns la Cordea, dar șutul acestuia a fost blocat de Jinjolava

min. 22: Olaru a centrat foarte bine careu, iar mingea se îndrepta către Florin Tănase, dar Kakubava a respins din 6 metri

min. 12: O nou ocazie pentru georgieni. Siharulidze a intrat în careu, a pasat în spate, dar niciunul dintre colegii săi nu au ajuns la minge

min. 11: Desprins de marcajul lui Tamm, Siharulidze a reluat cu capul de la 11 metri, dar mingea s-a dus peste poartă

min. 5: Primul atac periculos al celor de la FCSB. Tănase a intrat în careu, a încercat să-i paseze lui Edjouma, dar fundașii georgieni au respins

min. 1: A început meciul. Primele două minute din meci nu s-au văzut în România, fiind probleme cu semnalul TV din Georgia

Saburtalo - FCSB, echipele de start:

• Pentru acest meci, FCSB a schimbat sistemul de joc, din 4-3-3 în 4-2-3-1
  • Fundașul estonian Joonas Tamm debutează în centrul defensivei, așa cum a anticipat Gazeta Sporturilor. Haruț a fost mutat ca fundaș dreapta.
  • Florin Tănase, care se pregătește de un transfer în China, este titular. Căpitanul joacă pe postul de atacant, după ce în meciul cu U Cluj a fost folosit ca inter
  • Față de meciul cu U Cluj, de la FCSB au ieșit: Crețu, Fl. Coman și Șerban. Au intrat Tamm, Ov. Popescu și Șut

Saburtalo (4-2-3-1):
Megrelishvili - Goholeishvili, Chaduneli, Kakubava, Jinjolava - S. Nonikashvili, Kardava - Tabatadze, L. Nonikashvili, Guliashvili - Siharulidze
 Rezerve: Kurdadze, Mamatsashvili, Goshteliani, Mamageishvili, Geguchadze, O. Mamageishvili, Da Fonseca, Kokosadze, Mioc
Antrenor: Lasha Nozadze

FCSB (4-2-3-1):
Târnovanu - Haruț, Dawa, Tamm, Ov. Popescu - Șut, Edjouma - Cordea, Olaru, Oct. Popescu - Fl. Tănase
Rezerve: Vlad, Fl. Coman, Stoica, Lixandru, Achim, Oaidă, Pantea, Bouhenna, Musi, Mamut
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: Boris Paichadze Dinamo Arena (54,549 de locuri, Tbilisi, Georgia)
Arbitru: Kai Erik Steen (Norvegia)