Conference League

Două faze controversate în Saburtalo - FCSB » Penalty refuzat roș-albaștrilor

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 21 iulie 2022

În repriza a doua a meciului dintre Saburtalo și FCSB (1-0), din prima manșă a turului 2 din preliminariile Conference League, au avut loc cele mai controversate momente ale meciului.

• Meciul e televizat de Digi Sport 1 și Prima Sport 1 și liveTEXT pe GSP.ro
  • Returul de la București este programat joi, 28 iulie, de la ora 20:30
  • Dacă trece de Saburtalo, FCSB va da peste cel mai probabil de Dunajska Streda (Slovacia), după ce aceștia s-au impus în deplasarea de la Vikingur (Insulele Feroe), scor 2-0 în prima manșă. Roș-albaștrii ar juca primul meci în deplasare

La 1-0 pentru gazde, FCSB a cerut penalty după un duel între Jinjolava  și Cordea, dar arbitrul Kai Erik Steen a lăsat jocul să continue.

Penalty clar refuzat lui FCSB

Fundașul stânga al celor de la Saburtalo l-a călcat în careu pe Cordea. Penalty clar, neacordat de arbitrul norvegian.

La meciurile din Conference League nu există VAR.

Și georgienii au cerut penalty

La prima mare ocazie a gruzinilor din repriza a doua, mingea respinsă de Târnovanu cu piciorul l-a lovit în mână pe Dawa, căzut la pământ.

În ciuda protestelor gazdelor, arbitrul norvegian Kai Erik Steen, extrem de exigent în prima repriză, nu a acordat lovitură de la unsprezece metri.