Tenis

Irina Begu s-a calificat în finala turneului de la Palermo, după o semifinală de peste 3 ore

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 24 July 2022

Irina Begu (31 de ani, 45 ATP) s-a calificat în finala turneului de la WTA 250 de la Palermo, după victoria din semifinale cu Sara Sorribes Tormo (26 de ani, 41 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4.

• Irina Begu va juca în finală cu Lucia Bronzetti (23 de ani, 78 WTA), azi, de la ora 21:00, liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Digi Sport 2.

Meciul dintre Begu și Tormo a durat 3 ore și 13 minute, iar ultimul set a fost decis după o oră și jumătate de joc.

Irina Begu - Sara Sorribes Tormo 3-6, 6-3, 6-4

Begu a început rău meciul cu Tormo, fiind condusă cu 3-0 în primul set. Ulterior Irina nu și-a mai pierdut serviciul, dar nici nu a reușit să facă break. Astfel, la capătul a 50 de minute, Tormo a câștigat setul cu 6-3.

Sportiva din România s-a regăsit însă în setul doi. Irina a început bine, iar la 2-1 a făcut și primul break. Ulterior, s-a desprins chiar la 4-1, iar adversara din Spania nu mai putut reveni.

S-a intrat în decisiv, al treilea set fiind cel mai echilibrat. Până la 2-2, cele două jucătoare au mers cap la cap. Apoi, Irina a făcut break-ul și ulterior s-a desprins la 4-2. Tormo a căzut, a mai câștigat doar un game, iar Begu s-a calificat în finală după un meci epuizant, de peste 3 ore.