El Clasico de vară » Barcelona a câștigat cu Real Madrid, la debutul lui Lewandowski. Raphinha, autorul unui gol superb

+11 Foto
Robert Lewandowski/ foto Twitter @FC Barcelona

Articol de Adrian Duţă  —  Sunday, 24 July 2022

Barcelona - Real Madrid și-au măsurat forțele într-un meci amical, încheiat cu victoria catalanilor, 1-0.

În fața a 61.000 de spectatori pe stadionul Allegiant, din Las Vegas, Barcelona și Real Madrid și-au expus noile vedete. La catalani, Lewandowski, Raphinha și Christensen au fost titulari, în timp ce Kessie a intrat la pauză.

Pentru Real Madrid au început din primul minut Antonio Rudiger, venit de la Chelsea, și Aurelien Tchouameni, transferat de la AS Monaco.

Real Madrid - Barcelona 0-1, în El Clasico amical

Titular în atac alături de Lewandowski și Ansu Fati, Raphinha a marcat al doilea gol pentru Barcelona, la primul său El Clasico.El înscrisese și cu Inter Miami, scor final 6-0.

După un presing extrem de agresiv, Barcelona l-a făcut pe Militao să greșească o diagonală. Brazilianul a pasat la conaționalul Raphinha, aflat la primele minute în tricoul Barcelonei. Extrema dreaptă nu a stat mult pe gânduri și a trimis un trasor de la 20 de metri, direct în vinclu, fără șanse pentru Courtois.

Lewandowski a fost și el aproape de primul gol, în minutul 32, dar șutul său în forță, care părea să îl bată pe portarul belgian, a fost blocat de apărarea madrilenă.

Fără Benzema în atac, Real Madrid nu a reușit să se apropie periculos de poarta Barcelonei. Fără un joc colectiv reușit, Vinicius a încercat să ia mai multe acțiuni pe cont propriu, dar de fiecare dată a fost blocat de apărarea catalană.

Tot Barcelona fost echipa mai periculoasă și după schimbările de la pauză. Kessie a fost aproape de primul gol în tricoul Barcelonei. În minutul 72, ivorianul a fost găsit perfect în careu de Sergi Roberto, dar a șutul său a fost apărat de Courtois.

Real Madrid: Courtois - Vasquez, Militao, Rudiger, Alaba - Valverde, Tchouameni, Camavinga - Rodrygo, Hazard, Vinicius
Au intrat pe parcurs: Nacho, Modric, Kroos, Casemiro, Ceballos, F. Mendy, Asensio, M. Diaz

Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Christensen, E. Garcia, Alba - Gavi, Busquets, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Ansu Fati
Au intrat pe parcurs: A. Balde, Pique, S. Roberto, Kessie, Dembele, Nico, de Jong, Aubameyang, Dest, Depay, Inaki Pena

VIDEO. Rezumatul meciului Barcelona - Real Madrid (1-0)