Eroare de arbitraj în UTA - Petrolul » „Roșu” neacordat în prima repriză

+6 Foto
UTA - Petrolul | Marian Huja (22 de ani), fundașul central al oaspeților, a fost iertat de eliminare în prima repriză.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 25 July 2022

În minutul 43, la 1-0 pentru UTA, Huja a primit balonul și, avându-l pe Ubbink în spate, a fost deposedat extrem de ușor. Olandezul de la mijlocul arădenilor i-a „furat” mingea, iar când se pregătea să-și depășească adversarul și să scape spre poarta gazdelor a fost faultat de stoperul Petrolului.

Concret, în cădere, Huja l-a agățat conștient cu brațul stâng pe Ubbink și a căzut peste el.

„Centralul” Iulian Dima a dictat fault, dar nu l-a eliminat pe Huja, care mai avea un cartonaș galben și ar fi trebuit să-l primească pe al doilea, având în vedere că a oprit un atac promițător.