Miculescu, despărțire cu înfrângere de UTA » Arădenii, eșec la scor de neprezentare în meciul cu Voluntari

FC Voluntari - UTA Arad, în etapa #3, live Foto: Imago

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 30 July 2022

FC Voluntari a învins-o la scor de neprezentare, 3-0, pe UTA Arad în etapa #3 din Liga 1.

Cu David Miculescu aflat la ultimul meci în tricoul celor de la UTA, vârful urmând să se transfere la FCSB, arădenii au fost de nerecunoscut în meciul cu Voluntari.

La partida de la Mioveni, elevii lui Ilie Poenaru nu și-au creat nicio ocazie în prima repriză a meciului cu Voluntari, pe care au încheiat-o în genunchi.

Formația lui Ciobotariu, fără să exceleze, a intrat la cabine cu un avantaj de 2 goluri. Prima dată Nemec a marcat în minutul 39 cu o lovitură de cap imparabilă după centrarea perfectă a lui Vadim Rață

Patru minute mai târziu, ilfovenii și-au dublat avantajul. Costin a centrat în careu, Nemec a ratat întâlnirea cu mingea care a ajuns la Vlad. Fundașul stânga a șutat puternic spre poartă, iar Marcelo Lopes a întins piciorul, împingând mingea în plasă.

UTA nu a reușit să revină în repriza secundă, în care a mai încasat un gol. Daniel Florea (84) a marcat și el și a stabilit scorul final, 3-0 pentru formația lui Liviu Ciobotariu.

FC Voluntari - UTA Arad, live 2-0

275 de spectatoriasistă la partidă

Echipele de start la FC Voluntari - UTA Arad:

FC VOLUNTARI: M. Popa - Veiga Varzim, Matricardi, Armaș (cpt.), Al. Vlad - Meleke, Droppa, Rață - Cr. Costin, Nemec, Da Veiga Lopes
REZERVE: Rîmniceanu - Aliji, Andres, Marrone, Helder Tavares, Voican, L. Fulop, Merloi, Florea
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Hoxhallari - Batha, Cascini - Ubbink, Miculescu, Otele - Keșeru (cpt.)
REZERVE: Balauru - Isac, Stahl, Matei, Șteau, Ademi, Chindriș, Dobrescu, Postolachi
ABSENȚI: C. Dinu, Baxevanos (accidentați)
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia) / Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)