Tenis

Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de la Varșovia » Luptă în premieră pentru un trofeu WTA!

Ana Bogdan / foto Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 iulie 2022

Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) s-a calificat în finala turneului de la Varșovia, după victoria cu Kateryna Baindl (28 de ani, 190 WTA), scor 7-5, 7-5, din penultimul act.

În finală, Ana Bogdan va juca duminică cu învingătoarea dintre Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA) și Jasmine Paolini (26 de ani, 58 WTA).

Ana Bogdan - Kateryna Baindl 7-5, 7-5, în semifinale la Varșovia

Meciul dintre Ana Bogdan și Baindl a început într-un mod cu totul neobișnuit, cu 7 break-uri consecutive!

La 4-3, Bogdan a întrerupt această serie și a câștigat pe propriul serviciu, distanțându-se la 5-3. Baindl nu a renunțat însă și a reușit să egaleze la 5, înainte ca Ana să aibă o serie de două game-uri câștigate și să încheie setul, după o oră de joc.

6 duble greșelia făcut Baindl în primul set, în timp ce Ana a avut zero

În setul 2, Bogdan și Baindl au mers cap la cap până la scorul de 5-5. Ana a reușit însă să se desprindă pe serviciul ucrainencei, iar apoi a închis meciul cu un game câștigat la zero.

Finala de la Varșovia este prima din carieră în circuitul WTA.