A marcat golul decisiv în finala Europeanului feminin și a sărbătorit în stil mare! Și-a dat jos tricoul și a făcut turul arenei Wembley

+19 Foto
Chloe Kelly (24 de ani) a marcat golul decisiv al finalei Campionatului European de fotbal feminin, câștigată de Anglia în fața Germaniei, scor 2-1, și a declanșat sărbătoarea chiar pe gazon.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 31 iulie 2022

Bucuria primului titlu european din istoria fotbalului feminin britanic a meritat orice sacrificiu. Inclusiv cartonașul galben primit de Chloe Kelly, în minutul 110 al ultimului act.

Chloe Kelly, MVP în finala Campionatului European

Disputa dintre Anglia și Germania se îndrepta spre loviturile de departajare, 1-1 la finalul timpului regulamentar. În minutul 110, Chloe Kelly, jucătoarea legitimată la Manchester City, a izbutit un gol miraculos al victoriei, o execuție simplă, din 2 metri.

Bucuria a fost pe măsură. Chloe și-a dat jos tricoul, a rămas în bustieră, și a pornit, alături de colege, într-un tur de stadion. Cartonașul galben primit nu a mai contat!

VIDEO Anglia - Germania, cu 88.000 de spectatori pe Wembley

„Un Wembley plin la finala Europeanului feminin. Este extraordinar să văd cât de repede crește interesul pentru meciurile fetelor. Fotbalul a devenit un sport global! Acum, mai mult ca niciodată”, a punctat Gary Lineker, pe Twitter.