Liga 2

Dinamo a câștigat primul meci disputat vreodată în Liga 2! „Grădinița” lui Burcă, chin cu nou-promovata Progresul Spartac

+21 Foto
Progresul Spartac - Dinamo, live de la 17:00

Articol de Eduard Apostol, Ionuţ Iordache  —  joi, 04 august 2022

Dinamo a învins-o pe Progresul Spartac, scor 1-0, în primul meci al sezonului 2022/2023 din Liga 2.

Dinamo a câștigat primul meci din istorie disputat în al doilea eșalon. „Grădinița” lui Ovidiu Burcă, Oncescu (17 ani), Amzăr (19), Țone (17), Giafer (21), Bani (19) sau Bordușanu (17), nu a impresionat, a arătat momente de slăbiciune și de dezorganizare, dar a profitat de adversarul modest pe care l-a avut în față.

Dinamo, victorie la debutul în Liga 2

Tracul unei partide cu Dinamo și prezența unei galerii gălăgioase a „câinilor” a atras multe erori în jocul nou-promovatei. Unicul gol al partidei a fost înscris de Antonio Bordușanu, în minutul 25. Extrema în vârstă de 17 ani a primit o pasă filtrantă de la Valentin Lazăr, a profitat de ieșirea hazardată a portarului și a trimis în poarta goală.

Partea secundă a fost mult mai liniștită. Cel mai important moment s-a petrecut în minutul 77, când apărătorul Costin Amzăr a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. La ultima acțiune a partidei, Matei Andrei, atacantul Progresului, a văzut direct cartonașul roșu, după ce și-a scupiat adversarul.

„Câinii” încep cu dreptul, dar week-end-ul viitor îi așteaptă un test mult mai serios, împotriva Oțelului lui Dorinel Munteanu. Partida se va disputa pe stadionul din Ștefan cel Mare.

FINAL » Progresul Spartac - Dinamo 0-1

S-a terminat partida!
min. 90: Au fost arătate 5 minute de prelungire. Progresul Spartac forțează egalarea.
min. 77: Costin Amzăr vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.
min. 75: Valentin Lazăr este avertizat.
min. 62: Amzăr vine cartonașul galben. L-a împins pe Florică, la marginea careului de 6 metri.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 45: Buhăescu se înalță de lângă fundașul advers și reia cu capul la câțiva centimetri pe lângă poartă.
min. 37: Fanii dinamoviști cântă din primul minut.

min. 36: Ahmed Bani scapă singur cu portarul, dar e blocat în ultima clipă.
min. 32: A doua pauză de hidratare a reprizei.
min. 25, gol Dinamo, 0-1: Antonio Bordușanu deschide scorul după o gafă în lanț în defensiva adversă. A trimis în poarta goală, după ce a driblat portarul.
min. 10: Gabriel de Moura reia din „foarfecă”, dar execuția este blocată de un apărător advers.
min. 9: Prima ocazie de gol vine după o gafă a portarului Oncescu.