Rareș Ilie, debut în Ligue 1 » Cum s-a descurcat fostul rapidist în Toulouse - Nice

+3 Foto
Rareș Ilie // FOTO: Captură DigiSport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 07 August 2022

Rareș Ilie a debutat în Ligue 1. A intrat în minutul 64 al meciului dintre Toulouse - Nice 1-1.

Adus de la Rapid, mijlocașul de 19 ani a început partida ca rezervă și a intrat în minutul 64, la 1-0 pentru Tolouse. Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin Dallinga, iar scorul final l-a stabilit Ramsey, în minutul 79.

Cum s-a descurcat Rareș Ilie la debutul pentru Nice

Inițial, românul a fost folosit ca inter dreapta, în sistemul 4-3-3. Ulterior, în finalul partidei a jucat în partea stângă a atacului. Rareș a avut o prestație sigură, însă nu și-a asumat prea multe riscuri.

Vizibil emoționat, Ilie s-a arătat dispus la efort, a încercat să se demarce cât mai bine și s-a mulțumit să ofere pase simple către colegii săi.

În finalul meciului, Rareș Ilie a apărut și în fața porții adverse. A atacat bine o minge după respingerea portarului și a șutat violent, mingea fiind respinsă în corner de un fundaș advers aflat lângă bară. Totuși, arbitrul le-a dat mingea gazdelor, românul fiind surprins în ofsaid.

FINAL » Toulouse - Nice 1-1

Toulouse - Nice, echipe de start

Toulouse: Dupe - Desler, Rouault, Nicolaisen, Sylla - Van den Boomen, Spierings, Chiaibi- N'Goumou, Dallinga, Ratao
Rezerve: Haug, Diarra, Costa, Keben, Genreau, Dejaegere, Healye, Onaiwu, Aboukhlal
Antrenor: Philippe Montanier

Nice: Bulka - Lotomba, Todibo, Dante, Bard - Thuram, Rosario, Beka Beka - Steng, Delort, Gouiri
Rezerve: Schimeichel, Mendy. Viti, Lemina, Ramsey, Claude-Maurice, R.Ilie, Brahimi
Antrenor: Lucien Favre

VIDEO Dan Șucu, despre transferul lui Rareș Ilie: „O afacere adevărată înseamnă că toți au de câștigat”