Clasament încins în Liga 1, după FC Botoșani - Farul » Primele 5 echipe, despărțite de un punct!

+24 Foto
FC Botoșani și Farul au remizat, scor 1-1, în etapa #4 din Liga 1.

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto)  —  luni, 08 august 2022

Botoșaniul a deschis scorul rapid, în minutul 5. Mai întâi, Dragu a scăpat singur cu Aioani și a ratat. Balonul a ricoșat la Mihai Roman II, care a fost mai norocos: a înscris cu un șut deviat la colțul scurt

>

Imediat după, Farul a ratat o ocazie imensă. 1 la 1 cu Eduard Pap, ușor lateral dreapta, Torje n-a nimerit poarta (7). Trupa lui Hagi a continuat să preseze și a avut oportunitatea să marcheze prin Casap (14) și Larie (23). Dobrogenii au nimerit inclusiv bara: execuție excelentă a lui Casap din interior, i-au lipsit câțiva centimetri „optarului” oaspeților (28).

FC Botoșani a replicat în minutul 30, când Dragu și Roman II n-au putut să introducă mingea în poartă la aceeași fază.

Până la urmă, rezultatul de la pauză a fost egal, 1-1. Dragu a comis un penalty hilar, transformat fără emoții de Vlad Morar (40)

Partea secundă a fost mult mai săracă în faze de poartă. Mihai Popescu a trimis peste poartă din careu, cu capul, la un corner (52), Roman I n-a finalizat o pătrundere în stânga (57), în rest nu s-a întâmplat mare lucru.

2.976 de faniau văzut pe viu duelul dintre FC Botoșani și Farul

Farul și FC Botoșani împart poziția a 5-a în Liga 1, ambele cu câte 8 puncte în palmares. De altfel, primele 5 clasate sunt despărțite numai de un punct.

Final » FC Botoșani - Farul 1-1

FC Botoșani - Farul, echipele de start

FC BOTOȘANI: Pap - Sno, Boli, Dican, Țigănașu - E. Florescu, Perianu, Mussis - Mailat, M. Roman II, Dragu
REZERVE: Ureche - Șeroni, Patache, Shafaf, Camara, Sylla, M. Roman I, Tîrcoveanu, Mateus
ANTRENOR: Mihai Teja

FARUL: Aioani - Mladen, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Casap - Torje, Morar, Pitu
REZERVE: Buzbuchi - Borza, Grobry, Moldoveanu, Băluță, R. Ion, Sali, N. Popescu, Alibec
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Bîrsan Marcel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)