Săpunaru, val de acuzații după eșecul cu Petrolul: „Așa e în România!” + „Dacă jucam 3 zile, 3 zile se apărau”

+22 Foto
Petrolul a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în runda cu numărul 5 din Liga 1. Cristian Săpunaru (38 de ani), căpitanul clubului giuleștean, a avut mai multe reproșuri la finalul „Primus Derby”.

Articol de Cristi Preda (foto), Iosif Popescu (video)  —  Sunday, 14 August 2022

Petrolul a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în runda cu numărul 5 din Liga 1. Cristian Săpunaru (38 de ani), căpitanul clubului giuleștean, a avut mai multe reproșuri la finalul „Primvs Derby”.

Săpunaru a fost nemulțumit de calitatea gazonului și crede că rezultatul este unul nemeritat.

Cristian Săpunaru, după Petrolul - Rapid 1-0: „Așa e în România!”

„Înfrângere nemeritată. S-au apărat 90 de minute. Dacă jucam 3 zile, se apărau 3 zile. Am pierdut pe o jumătate de ocazie. Toată echipa, staff-ul, suporterii sunt în spatele lui Horațiu Moldovan. Nu ne aducem aminte de câte ori ne-a salvat?

Nu ne-a surprins Petrolul! Ne-am surprins noi că nu am dat gol. Am încercat 90 de minute să atacăm, pe un teren impracticabil pentru Liga 1. Așa suntem noi în România, nu putem să aranjăm un teren de fotbal...

Știam că atmosfera va fi frumoasă, e cel mai vechi derby din România”, a spus Cristian Săpunaru, la Orange Sport.

Ce a declarat Alex Ioniță după meci

>

Tamaș e prietenul meu și va rămâne pe viață. Prietenia e una, fotbalul e alta. La națională e rândul altora, nu al nostru
- Cristian Săpunaru, căpitan Rapid

VIDEO Grozav a marcat singurul gol al partidei Petrolul - Rapid, după o gafă uriașă a lui Moldovan