Mutu, frustrat de strategia Petrolului: „Se apără cu 10 oameni înaintea careului... Eu văd altfel fotbalul!”

+22 Foto
Petrolul a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în runda cu numărul 5 din Liga 1. Adrian Mutu (43 de ani), antrenorul giuleștenilor, crede că rezultatul a fost nedrept.

Articol de Cristi Preda (foto)  —  Sunday, 14 August 2022

Adrian Mutu s-a plâns de strategia de extrem de defensivă a gazdelor și crede că formația lui ar fi meritat mai mult.

Adrian Mutu, după Petrolul - Rapid 1-0: „Eu văd altfel fotbalul”

„Rămânem fără punct, dar cu o evoluție consistentă a echipei. Am dominat, dar nu am reușit să marcăm. Am văzut cu toții ce s-a întâmplat. Câteodată fotbalul e frustrant.

Se mai întâmplă să greșești, nu e nicio problemă. Moldovan rămâne cel mai bun din țară! I se poate întâmpla oricărui portar.

Ați văzut cu toții cum a decurs repriza secundă... Am dominat tot meciul, am avut ocazii prin Ioniță, Papeau. E greu cu o echipă care se apără cu 10 înaintea careului. Eu altfel văd fotbalul...

Acum mergem înainte, tragem învățămintele. Trebuie să ne gândim că multe echipe vor juca așa împotriva noastră în viitor. Strategia a fost ca în repriza secundă, când spațiile se măresc, Alex Ioniță să facă diferența. Din păcate, lucrurile au stat invers.

Atmosferă de derby, frumoasă. Le mulțumim suporterilor noștri că au fost alături de noi”, a fost analiza făcut de Adrian Mutu la Orange Sport.

VIDEO Grozav a marcat singurul gol al partidei Petrolul - Rapid, după o gafă uriașă a lui Moldovan