Stranieri

Iată cum a gafat Ionuț Radu în minutul 90+5 din Fiorentina - Cremonese! Românul, în genunchi. Nimeni nu l-a putut consola

+8 Foto
Ionuț Radu (25 de ani) a avut un debut de coșmar în Serie A pentru Cremonese. A gafat decisiv în minutul 90+5 al meciului cu Fiorentina, la scorul de 2-2. Vlad Chiricheș (32 de ani) a fost și el titular la Cremonese.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 august 2022

Ionuț Radu a încasat 5 goluri în primele două apariții pentru Cremonese, două de la Ternana în Cupa Italiei și trei de la Fiorentina în prima rundă din Serie A. Portarul adus de la Inter are pe conștiință înfrângerea.

Ionuț Radu, gafă în Fiorentina - Cremonese 3-2

Nou-promovata Cremonese nu s-a făcut de râs pe terenul Fiorentinei, deși s-a văzut condusă încă din minutul 16, la reușita semnată de Bonaventura. Egalarea a venit imediat, prin Okereke. Luka Jovic, starul adus de la Real Madrid, l-a învins și el pe Ionuț Radu, iar echilibrul părea să fie rupt definitiv în finalul primei părți, când Escalante, din tabăra oaspeților, a văzut direct cartonaș.

Cristian Buonaiuto a reușit o execuție de geniu, gol direct din corner în minutul 68, iar oaspeții aveau un punct în buzunar. Speranțele le-au fost spulberate în prelungiri, când Ionuț Radu a gafat incredibil. A încercat să prindă o centrare plouată a lui Rolando Mandragora, dar s-a izbit de bara laterală și a scăpat mingea în poartă. S-a încheiat 3-2 pentru Fiorentina!

Portarul român și-a pus mâinile în cap și a căzut în genunchi pe gazon. Colegii au venit imediat să îl consoleze. Scenele au amintit eroarea din Inter - Bologna, scor 1-2, meciul care a decis titlul de campioană în sezonul trecut de Serie A.