Miercuri s-au disputat 36 dintre cele 37 de meciuri programate în turul 1 al Cupei României.
S-au înfruntat cele 7 câștigătoare ale fazei regionale, plus alte 67 de formații din Liga 3. În mod normal, ar fi trebuit să se dispute 38 de partide, însă Sporting Juniorul Vaslui s-a calificat direct în turul 2, după ce Hușana Huși, adversara desemnată la tragerea la sorți, s-a desființat.
Rezultate spectaculoase în turul 1 al Cupei României
Scorul zilei a fost reușit de CSM Satu Mare, 12-1 pe terenul celor de la Progresul Șomcuta Mare.
O dispută interesantă a avut loc și la Petroșani, acolo unde echipa locală, Jiul, a trecut cu 7-1 de Pandurii Târgu Jiu. Formația condusă de Marin Condescu a refuzat participarea în Liga 3, invocând probleme organizatorice, și s-a înscris în al 4-lea eșalon.
Rezultatele turului 1 al Cupei României
- Viitorul Darabani – Bucovina Rădăuţi 0-0 (5-4 după lovituri de departajare)
- Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1
- CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava 1-2
- CSM Bacău – Dinamo Bacău 0-0 (3-4 după lovituri de departajare)
- Sporting Lieşti – Aerostar Bacău 0-2
- CSM Râmnicu Sărat – Metalul Buzău 2-3
- Sportul Chiscani – Viitorul Ianca 1-1 (1-5 după prelungiri)
- CS Făurei – Recolta Gheorghe Doja 2-5
- CSM Feteşti – Agricola Borcea 0-1
- ACSM Olteniţa – Înainte Modelu 0-1
- CSM Cetatea Turnu Măgurele – CSM Alexandria 1-1 (1-2 după prelungiri)
- Petrolul Potcoava – Sporting Roşiori 2-2 (4-3 după prelungiri)
- ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 3-1
- Real Bradu – Unirea Bascov 0-1
- Atletic United Ploieşti – Flacăra Moreni 0-4
- CSO Plopeni – CS Blejoi 0-1
- Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc 0-0 (0-1 după prelungiri)
- SR Braşov – Olimpic Cetate Râşnov 4-0
- Minerul Costeşti – Flacăra Horezu 0-2
- Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian 3-0
- CSM Jiul Petroşani – Pandurii Târgu Jiu 7-1
- Progresul Ezeriş – Voinţa Lupac 1-1 (1-3 după prelungiri)
- CSM Lugoj – Aurul Brad 7-2
- Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov 3-2
- Frontiera Curtici – Progresul Pecica 0-3
- Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova 1-2
- Luceafărul Oradea – Crişul Chişineu Criş 2-9
- Crişul Sântandrei – Lotus Băile Felix 1-2
- Sticla Arieşul Turda – Viitorul Cluj 0-9
- Sănătatea Cluj – Minerul Ocna Dej 3-4
- Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău 1-1 (5-3 după lovituri de departajare)
- Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare 1-12
- Avântul Reghin – Gloria Bistriţa Năsăud 1-2
- ACS Târgu Mureş – Unirea Ungheni 1-5
- Axiopolis Cernavodă – Gloria Albeşti 2-1
- Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureş se joacă sâmbătă, de la ora 17:30
Formațiile scrise cu bold s-au calificat mai departe
Ce urmează în Cupa României
- În turul 2 vor participa 58 de echipe: cele 38 calificate mai departe din turul 1, alte 19 echipe din Liga 3 și una din Liga 2.
- În turul 3 rămân 48 de echipe: 29 din turul 2 + 19 echipe din Liga 2.
- În play-off intră cele 24 de echipe calificate din turul 3, precum și 8 echipe din Liga 1, cele de la locul 9 în jos în ultimul sezon din Liga 1.
- Urmează faza grupelor, unde intră în joc și primele 8 clasate din Liga 1 în sezonul trecut. Vor fi 4 grupe de câte 6 echipe, fiecare formație va juca 3 partide, iar primele două clasate se vor califica în sferturi.
{{text}}