Stupoare în studio după o fază șocantă din Viitorul Tg. Jiu - Dinamo: „Putea să-l scoată din fotbal!”

+5 Foto
Dulca a văzut cartonașul galben din partea arbitrului arădean Mircea Ardelean

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 20 August 2022

Decizie inexplicabilă în minutul 75 al meciului de Liga 2 dintre Viitorul Tg. Jiu și Dinamo, scor final 2-0. Alexandru Dulca (25 de ani) a scăpat doar cu un cartonaș galben din partea „centralului” Mircea Ardelean după o intrare violentă la Alin Buleică.

În minutul 75 al meciului de la Târgu Jiu, la 1-0 pentru echipa gazdă, Alin Buleică a fost victima unei intrări dure a lui Alexandru Dulca, mijlocaș central la Viitorul.

Dulca l-a călcat violent pe Buleică, în zona gleznei, intrare pentru care a văzut cartonașul galben din partea arbitrului arădean Mircea Ardelean.

Intrare violentă în Viitorul Tg. Jiu - Dinamo, pedepsită doar cu „galben”

După ce au revăzut faza, comentatorii DigiSport au izbucnit la unison:

„Este de roșu! Nicio legătură cu mingea. L-a văzut cu piciorul jos și l-a călcat direct pe gleznă.

Greu de găsit motivul pentru care ai face așa ceva. Poți să-i rupi glezna, să-l scoți din fotbal! De neînțeles! În primul rând este de neînțeles arbitrul care tolerează așa ceva, mai ales că a văzut”.

+5 Foto

Avertizat de arbitru, Dulca a fost filmat îndepărtându-se cu zâmbetul pe buze de locul faultului. Buleică, care fusese introdus pe teren în minutul 67, a continuat partida și a rămas pe gazon până la final.

Ulterior, în studioul „Fotbal Club”, Ionel Dănciulescu și Gabi Balint au opinat că faultul „a fost de roșu”.