Care pierdere în atac? 15 goluri în 3 etape de Bundesliga pentru Bayern: „Veneau din toate părțile”

Articol de Aurelian Botezatu  —  luni, 22 august 2022

Cu victoria de la Bochum, 7-0, campioana Germaniei, Bayern Munchen, a înregistrat mai multe recorduri. Și „creează panică printre adversari” - a titrat azi tabloidul Bild.

Deși plecarea lui Lewandowski a dat speranțe concurenței, campioana Bayern pare să n-o resimtă. Dimpotrivă! S-a reinventat. „Acest Bayern stârnește teamă", a remarcat tabloidul Bild, după „bombardamentul" munchenez de la Bochum: 7-0.

Acest 7-0 o face pe Bayern să bifeze mai multe recorduri în Bundesliga și Europa

• cu 9 puncte după 3 etape și un golaveraj de plus 14 (15-1), echipa lui Julian Nagelsmann a bifat cel mai bun start de campionat al unei echipe din Bundesliga
  • 11 din cele 15 goluri ale munchenezilor au fost marcate în prima repriză, ceea ce nu s-a mai întâmplat niciodată în Bundesliga, în primele 3 etape
  • cu acest 7-0, Bayern și-a egalat propriul record pentru cea mai consistentă victorie reușită vreodată în deplasare. Un 8-1 cu FC St. Pauli, la Hamburg, înregistrată în 2011
  • este a 6-a oară, în ultimele 10 sezoane, când bavarezii înscriu 7 goluri într-un meci. Record în Bundesliga. Pentru Europa le mai trebuie încă un asemenea succes ca să egaleze Realul, care în același interval de timp a bifat 7 partide în care a marcat 7 goluri

Deși VfL Bochum a mai pierdut în fața lui Bayern cu 7-0, sezonul trecut, la Munchen, de data aceasta jucătorii au părut de-a dreptul șocați. Atacantul Simon Zoller era încă buimac la câteva minute după fluierul final: „Am fost făcuți praf. Veneau din toate direcțiile. Niciodată nu m-am simțit distrus în așa hal".

9 jucători diferițiu înscris 14 goluri pentru Bayern: Mane (3), Musiala (3), Gnabry (2), Kimmich, Pavard, T. Muller, Sane, De Ligt și Coman. Plus autogolul lui Gamboa (Bochum)