Ajax isi arata muschii

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

AMOS NEWS / Vicecampioana Olandei la fotbal, Ajax Amsterdam, a reusit un start extrem de bun de campionat, 8-1 in deplasare cu formatia De Graafschap.

Fara Nicolae Mitea si George Ogararu in lot, Ajax s-a distrat cu mai slab cotatul adversar desi la pauza scorul era inca relativ strans, 2-0.

Dupa o jumatate de ora alba, Ajax a marcat de doua ori in ultimele 10 minute ale primei reprize, prin Luis Suarez si Huntelaar, si vicecampioana Olandei intra cu avantaj de doua goluri la cabine.

A urmat o repriza a doua de foc a oaspetilor care au marcat de sase ori in 35 de minute, Huntelaar, de trei ori, Maduro, de doua ori, si Bakircioglu, si Ajax s-a impus cu un scor mai rar intalnit in fotbal, 8-1, Van Den Ouweland marcand golul de onoare al gazdelor la 6-0 pentru Ajax.