Stranieri

Cel mai slab! Rareș Ilie, criticat în presa din Franța după ultimul meci al lui Nice: a luat nota 4!

Rareș Ilie / Sursă foto: twitter.com/ogcnice_eng

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 27 August 2022

Nice s-a calificat în grupele Conference League după un retur palpitant, în care a avut nevoie de prelungiri (2-0) contra lui Maccabi Tel Aviv (0-1 în prima manșă).

Ținut pe banca de rezerve în campionat, Rareș Ilie (19 ani) a fost titularizat de Lucien Favre pe aceeași poziție de inter stânga, dar a făcut cel mai slab meci al său de la transferul în Franța

Presa locală i-a acordat cea mai mică notă de la gazde (4): „O evoluție gri închis. N-a reușit să adune mare lucru în contul său, chiar dacă a încercat să-și corijeze șutul. A fost înlocuit în minutul 77 cu Stengs”.

Rareș Ilie a fost titular în Nice - Maccabi Tel Aviv » Calificare dramatică pentru francezi

Rareș Ilie a evoluat 77 de minute la Nice în returul cu Maccabi Tel Aviv din play-off-ul Conference League, scor final 2-0.

Nice a plecat cu un handicap după turul de săptămâna trecută, pierdut la limită, 0-1.

Echipa fostului rapidist a egalat la general în minutul 26, prin Claude Maurice, nu s-a mai marcat, iar meciul a ajuns în prelungiri. Deși Gouiri a fost eliminat în minutul 100, formația de pe Coasta de Azur a reușit să se califice în grupele Conference, prin reușita lui Beka Beka (113).