Rugby

Dinamo a dat lovitura în Ghencea! Victorie după opt ani pe terenul Stelei, la capătul unui derby spectaculos

+7 Foto
„Buldogii” s-au impus în Ghencea / Sursă foto: Facebook@ CS Dinamo

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 27 August 2022

CS Dinamo s-a impus, vineri seara, în derby-ul cu CSA Steaua la rugby. „Buldogii” au câștigat la limită, scor 28-27 într-un meci din etapa a treia a play-off-ului din Liga Națională.

De opt ani nu mai câștigase Dinamo pe terenul marii rivale, în prima ligă a României la rugby. Dinamoviștii au pus capăt „secetei” vineri, într-un derby splendid câștigat chiar pe noul stadion al Stelei. Roș-albaștrii au fost în avantaj la pauză, 17-15, dar „buldogii” au făcut o repriză secundă solidă și au întors în favoarea lor tabela.

Omul meciului a fost desemnat Ovidiu Cojocaru, talonerul grupării din Ștefan cel Mare.

CS Dinamo se află pe primul loc în play-off-ul Ligii Naționale, cu nouă puncte. Roș-albii sunt urmați de CSA Steaua (7), CSM Știința Baia Mare (5) și SCM USV Timișoara (4). Ultimele două un un meci în minus.