Și Cristi Săpunaru se plânge de VAR: „Stăm 10-15 minute după o decizie!”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 31 august 2022

După Marius Croitoru, și Cristi Săpunaru, fundașul Rapidului, s-a plâns de VAR după victoria cu U Cluj, 1-0.

Formația alb-vișinie a obținut victoria pe final de meci, după un penalty dictat pentru henț, după șutul lui Cristi Săpunaru, și confirmat de VAR.

Cristi Săpunaru se plânge de VAR după Rapid - U Cluj

La final, Săpunaru a declarat că nu este adeptul VAR-ului, fiind deranjat de timpul petrecut pentru a se lua o decizie cu ajutorul reluărilor video.

„E penalty clar. Dacă nici ăsta nu e penalty, care mai e? Preferam arbitrii așa cum erau. Îi certa toată lumea, dar meciul era mai rapid. Așa, stăm 10-15 minute după decizie. Îți pierzi din ritm.

Una e să alergi 45 de minute, alta e să alergi 30 de minute, să te mai oprești... Nu sunt fan VAR. Nu am fost nici în Turcia, nu sunt nici acum”, a spus Săpunaru la finalul meciului.

Ați văzut ce înseamnă familia Rapid. Ne așteptam să fie un meci greu, cu o echipă care până acum a avut ghinion. Acum ne gândim doar la meciul cu FC Voluntari

- Cristi Săpunaru

Rapid, lider în Liga 1

După 8 meciuri, Rapid e lider în Liga 1. Trupa lui Adi Mutu are 18 puncte (6 victorii, 2 înfrângeri), cu 3 peste Farul, care are un meci în minus.

VIDEO Atmosferă fantastică în Giulești! 10.000 de fani sunt în tribune, chiar dacă meciul a început la ora 22:00