Andrea Compagno, gol de vârf veritabil la debutul pentru FCSB! Vezi AICI reușita italianului

Andrea Compagno (26 de ani) a marcat la debutul pentru FCSB, în minutul 70 al meciului cu Farul, la scorul de 2-0 pentru constănțeni. Formația lui Gică Hagi s-a impus cu 3-1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 01 September 2022

Gigi Becali a plătit 1,5 milioane pentru transferul lui Andrea Compagno de la FCU Craiova. Atacantul italian a fost folosit de Nicolae Dică încă din primul minut al deplasării cu Farul. A reușit să și puncteze, dar nu a fost suficient pentru formația bucureșteană.

VIDEO Andrea Compagno, gol de vârf veritabil la debutul pentru FCSB

>

Compagno a prins un singur antrenament alături de noii colegi, iar acest lucru s-a văzut în prima repriză. Relațiile de joc nu au fost cele sperate de Dică, iar atacantul italian a fost inexistent în primele 45 de minute. Instinctele de vârf l-au adus la finalizare în partea secundă. La prima șansă reală, Andrea a și reușit să puncteze.

În minutul 70, Florinel Coman l-a depășit ușor pe Sîrbu, în flancul stâng al ofensivei oaspete. Căpitanul celor de la FCSB a pasat la întâlnire, la marginea careului de 6 metri. Compagno i-a luat fața lui Kiki și a deviat elegant cu piciorul drept.

Nu a fost suficient pentru formația antrenată de Nicolae Dică, învinsă cu scorul de 1-3.

Clasamentul din Liga 1, după Farul - FCSB 1-3