Liga 2

CSA Steaua, victorie în duelul de play-off cu Poli Iași! Urmează derby-ul cu Dinamo » Clasamentul ACUM

CSA Steaua - Poli Iași, live

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 02 septembrie 2022

CSA Steaua a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, în primul meci al etapei cu numărul 5 din Liga 2.

Pe o vreme mohorâtă, în fața a doar 1.546 de spectatori, elevii lui Daniel Oprița au controlat timp de 80 de minute disputa cu una dintre rivalele la play-off, dar a tremurat în final.

CSA Steaua urcă pe loc de play-off în Liga 2

Steaua a deschis scorul în minutul 22, când golgeterul Bogdan Chipirliu a reluat cu capul, imparabil, din 8 metri. Gazdele și-au dublat avantajul prin Adi Popa, în minutul 63. A profitat de o gafă în lanț în defensiva trupei lui Niculescu și a finalizat elegant, cu un lob. Rezultatul final a fost stabilit de ucraineanul Plokhotnyuk, în minutul 89, cu un șut în plasa laterală.

CSA Steaua le administrează ieșenilor prima înfrângere stagională. Ambele au câte 10 puncte și ocupă provizoriu poziții de play-off. Pentru „militari” urmează cel mai așteptat meci al sezonului, derby-ul cu Dinamo, programat vineri, 9 septembrie.

CSA Steaua - Poli Iași 2-1

CSA Steaua - Poli Iași, echipele de start:

CSA Steaua: Dincă - Drăghici, Sabău, Wallace, Corbu - Balgiu, Ș. Pacionel Popa, Bodișteanu - Gheorghe, Chipirliu (cpt.)
Antrenor: Daniel Oprița

Poli Iași: Knoflach - Martac, Lică, Tincu (cpt.), Finică - Anton, Cristea, Marchioni, Hunte - Roman, Harrison
Antrenor: Claudiu Niculescu