Altele

David Popovici, al doilea în serii la 100 metri liber la Mondialele din Peru! Calificări pe linie pentru români

David Popovici (17 ani) și Patrick Din (17 ani) s-au calificat în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 03 septembrie 2022

David Popovici (17 ani) și Patrick Dinu (17 ani) s-au calificat în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori.

Popovici și Dinu, în semifinale la 100 metri liber

David Popovici nu a forțat deloc în seriile la 100 de metri liber și s-a calificat în semifinale cu al doilea timp, 49,74 secunde. A fost depășit de portughezul Diogo Matos Ribeiro.

Timpii celor doi sunt însă departe de recordul mondial stabilit chiar de Popovici la Roma, 46,86 secunde.

Patrick Dinu a încheiat cele două lungimi de bazin în 50,31 secunde. Merge în semifinale cu al 8-lea timp!

Cele două semifinale sunt programate la noapte, la orele 02:25 și 02:30.

La competiția de la Lima, David Popovici a cucerit medalia de aur la 200m liber, aur la ștafeta masculină de 4x100m liber și argint la ștafeta mixtă de 4x100m liber.

Bianca Costea, locul 2 în serii la 50 de metri liber

Bianca Costea (17 ani) s-a calificat cu al doilea timp în semifinalele probei de 50 de metri liber. A încheiat cursa în 25,77 secunde, fiind devansată doar de italianca Matiled Biagotti.

Semifinalele probei sunt programate la noapte, la orele 03:01 și 03:06.

Andra Gorecki, în semifinale la 100 metri fluture

Andra Gorecki (17 ani) s-a calificat cu al 13-lea timp în semifinalele probei de 100 de metri fluture.

Andra a încheiat cele două lungimi de bazin în 1:03,52, la 3,62 secunde japoneza Mizuki Harai (15 ani), singura înotătoare care a coborât sub un minut.

Semifinalele sunt programate la noapte, la orele 2:36 și 2:42.

Rebecca Diaconescu, în finală la 50 metri spate

Rebecca Diaconescu (16 ani) s-a calificat în finala probei de 50m spate la Mondialul de juniori de la Lima. Rebecca a terminat pe primul loc în semifinala cu numărul 4, cu timpul de 29.24. Per total, a fost al patrulea timp care s-a calificat în finală.

Rebecca Diaconescu va înota în finală duminică dimineață, de la ora 3:29 (ora României). Cursa va putea fi urmărită pe platforma de streaming Voyo.