Europa League

Ce au făcut românii în Europa » Mircea Lucescu, înfrângere dramatică în fața lui Fenerbahce. Rareș Ilie, doar rezervă în egalul lui Nice

Mircea Lucescu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 08 septembrie 2022

În etapa #1 a grupelor Europa League și Conference League au evoluat mai mulți români. Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut dramatic cu Fenerbahce, scor 1-2. Rareș Ilie a fost doar rezervă la Nice, în timp ce Ștefan Radu și Lazio au câștigat la scor meciul cu Feyenoord.

EUROPA LEAGUE

La debutul în grupele Europa League, Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut dramatic în deplasare cu Fenerbahce. După ce i-a eliminat în acest sezon pe turci din preliminariile Ligii Campionilor, Dinamo Kiev nu a mai reușit să facă surpriza.

Deși s-au văzut conduși din minutul 35 după golul lui Henrique, ucrainenii au egalat în minutul 64, prin Tsygankov. Din nefericire pentru Mircea Lucescu, Batshuayi a marcat în prelungirile partidei și i-a adus victoria lui Fenerbahce. În celălalt meci al grupei, Rennes a învins-o pe AEK Larnaca, 2-1, după ce francezii au marcat golul victoriei la ultima fază.

Fenerbahce - Dinamo Kiev 2-1

Fenerbahce: Bayindir - Peres, Szalai, Henrique - Kadioglu, Crespo, Arao, Alioski - Rossi, Joao Pedro, King
Antrenor: Jorge Jesus

Dinamo Kiev: Bushcham - Kedziora, Burda, Syrota, Dubinchak - Tsygankov, Sydorchuk, Shaparenko, Kovalev - Bujalski, Garmash
Antrenor: Mircea Lucescu

Lazio - Feyenoord 4-2

Lazio: Provedel - Hysaj, Gila, Romagnoli, Marusic - Vecino, Cataldi, Luis Alberto - F. Anderson, Immobile, Zaccagni
Antrenor: M. Sarri

Feyenoord: Bijlow - Pedersen, Trauner, Hancko, Hartman - Timber, Kokcu, Szymanski - Walemark, Danilo, Dilrosun