Liga 2

+26 Foto

Articol de Eduard Apostol, Raed Krishan (foto)  —  vineri, 09 septembrie 2022

CSA Steaua a câștigat derby-ul cu Dinamo de pe Arena Națională, scor 2-1, într-o atmosferă incendiară, cu peste 18.000 de spectatori.

Meciul orgoliilor a fost sublim, dar a lipsit cu desăvârșire jumătate de oră. În căutarea istoriei pierdute, Dinamo a căpătat curaj și a atacat poarta noilor rivali, doar că Alexandru Pop (29), reluare cu capul, și Iglesias (40), șut sănătos de la marginea careului, doar au încălzit atmosfera în tabăra, destul de apatică în prima repriză, a „câinilor”.

CSA Steaua, victorie în derby-ul cu Dinamo

Mult zbucium, puțin fotbal. Cam așa se poate traduce prima parte de pe Național Arena. Noroc cu atmosfera, cu adevărat de derby, oferită din tribune. Finalul reprizei, destul de caraghios, a salvat primul act al piesei. Ce cadou a putut primi Ghezali (41), după o pasă a lui Bordușanu, Drăghici împiedicându-se penibil, Dincă alunecând și el, iar dinamovistul chiar nu avea ce face altceva decât să marcheze un gol atât de simplu.

Cum au dat, au și luat! „Câinii” s-au întrecut în erori tactice la lovitura liberă executată de Adi Popa. Nimeni n-a ținut pe nimeni în careul roș-albilor, iar Ștefan Pacionel (44) a mulțumit de cadou.

Apărarea dinamovistă este la limita penibilului de prea multă vreme, drept dovadă modul în care a fost făcută șah-mat din două atingeri, Drăghici răscumpărându-și o parte din eroarea de la gol cu centrarea pentru reluarea de matematică a lui Chipirliu (50). Măcar s-a animat și fotbalul, nu s-a mai trăit din atmosfera creată în tribune. Iglesias (58) și-a bătut joc de o fază prin care putea egala. Sau Dincă a fost exemplar.

Finalul de meci a fost liniștit pe teren și dominat de corul stelist în tribune, unul care sărbătorea victoria și locul 1 în clasament.

VIDEO Sărbătoare roș-albastră pe Arena Națională după Dinamo - CSA Steaua 1-2

>

Clasamentul din Liga 2 după Dinamo - CSA Steaua 1-2

FINAL » Dinamo - Steaua 1-2

S-a terminat partida! CSA Steaua s-a impus cu 2-1.
min. 83: Enceanu intră în locul lui Chipirliu.
min. 75: Ahmed Bani îl angajează ideal pe Buhăescu, dar vârful dinamovist încearcă un lob și trimite pe plasa porții lui Dincă.
min. 67: Buhăescu reia spectaculos cu capul, de la 11 metri, puțin pe lângă poartă. Bărbulescu intră în locul lui Balgiu.
min. 65: Adrian Ilie vede cartonașul galben pentru o simulare în careul dinamovist.
min. 62: Ghezali e înlocuit cu Lazăr, Pop cu Buhăescu.
min. 58: Pop șutează din unghi, dar Dincă respinge în corner.
min. 53: Patriche ratează din 3 metri. Încearcă să reia prin alunecare, dar e încurcat de Chipirliu.
min. 51, GOL CSA STEAUA: Chipirliu reia din prima, de la 14 metri,  o centrare venită de la Drăghici.
Oprița schimbă la pauză. Chunchukov și Oroian intră în locul lui Dragoș Gheorghe și Bodișteanu.

Incidente la pauză. Jandarmii folosesc gazele lacrimogene pentru a potoli spiritele din peluza stelistă.

S-a terminat prima repriză!
min. 44, GOL CSA STEAUA, 1-1: Ștefan Pacionel egalează cu un șut din 10 metri, după o pasă ideală a lui Săbău.
min. 41, GOL DINAMO, 1-0: Lamine Ghezali deschide scorul după o gafă imensă a lui Drăghici. Fundașul dreapta s-a împiedicat în momentul în care încerca să repingă. Portarul Dincă era ieșit, așa că Ghezali a îndeplinit o formalitate.
min. 40: Iglesias șutează de la 20 de metri, dar Dincă respinge în lateral.
min. 39: Alexandru Pop, atacantul lui Dinamo, reia îngrozitor cu capul dintr-o poziție perfectă, la 6 metri de poartă.
min. 32: Gabriel De Moura lovește mingea cu mâna în careul dinamovist, dar „centralul” Iulian Călin nu dictează nimic.
min. 23: O luptă crâncenă la mijlocul terenului, fără vreo ocazie de gol.
min. 11: Gabriel de Moura ajunge într-o poziție bună, la marginea careului advers, dar lovește defectuos mingea.
min. 6: Primul corner al meciului aparține steliștilor. Patriche a degajat mingea în colegul Amzăr.
A început partida!

Dinamo - CSA Steaua, echipe de start

Dinamo: Dujmovic - G. Moura, Giafer, Patriche, Amzăr - D. Iglesias, Dudea, N. Roșu - Bordușanu, Al. Pop, Ghezali
Rezerve: Oncescu - Bena, V. Lazăr, Buhăescu, A. Șerban, A. Bani, Buleică, Larrucea, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

CSA Steaua: Dincă - Al. Ilie, Wallace, Al. Săbău, St. Drăghici - Dr. Gheorghe, Balgiu, Șt. Pacionel, Adi Popa - Bodișteanu, Chipirliu
Rezerve: H. Iancu - Bărbulescu, E. Pacionel, Enceanu, Al. Sima, Oroian, Chunchukov, A. Trică, C. Gugu
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: Gheorghiță Bălan și Marin Nicușor

UPDATE 21:10 / Scandal între ultrași

Ultrașii celor două formații au provocat scandal cu 40 de minute înaintea meciului.