Luckassen, transfer de 3 puncte pentru Mutu » Rapid suferă cu CS Mioveni, dar o egalează pe Farul în fruntea Ligii 1! Clasamentul ACUM

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 17 September 2022

Rapid a învins-o pe CS Mioveni, scor 2-1, și a egalat-o pe Farul în fruntea clasamentului Superligii.

Rapid avea toate ingredientele pentru o victorie în fața Mioveniului. Stadionul plin, o atmosferă senzațională cu o scenografie specială în susținerea căpitanului Săpunaru și revenirea antrenorului Adrian Mutu pe bancă erau în fruntea listei cu avantaje.

Rapid - CS Mioveni, decis de Luckassen

Giuleștenii au început bine. În minutul 8 au zguduit plasa prin Papeau, dar reușita avea să fie anulată pentru un ofsaid al lui Dugandzic, după o analiză de 6 minute în camera VAR.

Stoican a profitat de întrerupere pentru a face câteva reglaje din mers, iar în minutul 22 Mioveni a reușit să deschidă scorul. Scarlatache a câștigat duelul aerian cu Papeau și l-a învins pe Moldovan.

Argeșenii nu s-au bucurat prea mult. Vlad Pop a văzut al doilea cartonaș din partea lui Mladinovici și a fost eliminat. Era abia minutul 34. Încă o lovitură a venit imediat, golul egalizator al lui Sefer.

Parcă prea siguri că reușita izbăvitoare va veni în curând, rapidiștii nu s-au aruncat cu toate forțele în atac. Iar acest lucru a fost aproape să îi coste.

Au fost salvați de Kevin Luckassen. Aflat la primul meci sub comanda lui Mutu, vârful olandez a punctat în minutul 87. A fost atent pe o minge deviată din bară.

Farul și Rapid, primele în Liga 1

Rapid obține a 8-a victorie stagională și o egalează pe Farul în fruntea clasamentului, ambele cu câte 24 de puncte. CS Mioveni rămâne penultima, cu 6 puncte.

Gazonul din Giulești, pericol pentru națională

Arena Rapidului va găzdui meciul România - Bosnia, din grupa de Nations League, pe 26 septembrie, de la ora 21:45.

Gazonul se prezintă în condiții extrem de proaste. În apropierea celor două porți există porțiuni întregi de unde iarba lipsește cu desăvârșire.

FINAL » Rapid - CS Mioveni 2-1

Rapid - CS Mioveni, echipe de start:

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Crepulja, Sefer - Papeau, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia - Fl. Ștefan, Ignat, P. Iacob, A. Ciobanu, Al. Albu, Pănoiu, Emmers, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Lixandru, V. Pop, Trif - Blănaru, Krasniqi, Buziuc
Rezerve: Fl. Croitoru - Al. Iacob, Rădescu, Coșereanu, Carnat, D. Toma, A. Burlacu, M. Panait, Kabananga
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Rapid Giuleşti (Bucureşti)
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / Asistenți: Marica Mihai Marius (Bistriţa) și Gheorghe Bogdan (Bucureşti)
Arbitru VAR: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) / Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)