De neprivit! Chin și jale în CFR - Petrolul, meci decis în prelungiri » Nu s-a jucat NIMIC la Mediaș!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 01 octombrie 2022

Etapa #12 din Liga 1: CFR Cluj a învins-o pe Petrolul, scor 1-0, într-unul dintre cele mai proaste meciuri ale sezonului. E drept, a plouat torențial la Mediaș, casa de ocazie a campioanei, și nici gazonul n-a fost grozav.

„Dă-ne, bă, și nouă ceva!” a fost strigătul cu care, în vremea Urziceniului, Petrescu șoca un arbitru. Era minutul 1, abia se fluierase startul meciului. La fel i-ar putea striga „Bursucului” și microbiștii, după fotbalul cu pipeta oferit azi la Mediaș.

CFR Cluj - Petrolul 1-0: chin și jale la Mediaș

Petrolul a stat la cutie, a așteptat-o pe CFR să riște, dar campioana n-a fost în stare să producă mai nimic până în prelungiri. A tras prima dată pe poartă în minutul 75!

De altfel, prima repriză a avut parte de un singur șut cadrat: Țicu - minutul 30, execuție fără niciun pericol pentru Scuffet.

O oportunitate mai clară de a marca a semnat-o Kolinger. Cu capul, din corner, croatul a reluat puțin pe lângă ('85).

În prelungiri, după o fază identică, Manea avea să ducă toate cele 3 puncte la Cluj. Profitând de spațiile lăsate în defensivă de prahoveni, Petrila a irosit apoi o ocazie imensă de gol, singur cu Vâlceanu.

Clasamentul actualizat din Liga 1

După acest rezultat, CFR Cluj se clasează pe locul 4, la 3 puncte distanță de liderul Farul. Momentan, Petrolul ocupă în continuare o poziție de play-off.

FINAL. CFR Cluj - Petrolul 1-0

CFR Cluj - Petrolul, echipele de start:

CFR CLUJ: Scuffet - Braun, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Yeboah, Malele, Birligea
REZERVE: Sava - Manea, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Mistrati, Petrila, Buș
ANTRENOR: Dan Petrescu

PETROLUL: Vâlceanu - Meijers, Tamaș, Mathaus - Pashov, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav
REZERVE: Leitner - Borța, Cioiu, Cebotaru, Tucaliuc, Velisar, M. Bratu, Ivanovski, Măzărache
ANTRENOR: Nicolae Constantin

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

CFR Cluj e nevoită să meargă la Mediaș pentru a-și disputa meciurile considerate „acasă” până la finalizarea lucrărilor de montare a noului gazon din Gruia.