Clasă! Compagno a arătat cu FC Argeș de ce Gigi Becali a plătit pe el 1,5 milioane de euro

+25 Foto
Italianul Andrea Compagno (26 de ani) a marcat un gol de vârf veritabil în minutul 11 al meciului dintre FCSB și FC Argeș, când piteștenii conduceau cu 1-0.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 02 octombrie 2022

Italianul Andrea Compagno (26 de ani) a marcat un gol de vârf veritabil în minutul 11 al meciului dintre FCSB și FC Argeș, din SuperLigă, când piteștenii conduceau cu 1-0.

FCSB a fost surprinsă în minutul 5 al meciului de pe Arena Națională. Andreas Calcan a deschis scorul cu un șut din unghi, direct în vinclu. Replica vicecampioanei a fost promptă, iar Andrea Compagno a egalat printr-o acțiune personală superbă.

VIDEO CU GOLUL. Andrea Compagno, reușită de vârf veritabil în meciul cu FC Argeș

>

În minutul 11, aflat la 16 metri de poarta adversă, în poziție centrală, Compagno a cerut mingea de la Edjouma. A preluat cu spatele la poartă, avându-l aproape pe Alin Dobrosavlevici.

Italianul a reușit un dribling scurt, și-a dezechilibrat adversarul direct, apoi a șutat cu mult calm, din 10 metri, pe sub portarul Cătălin Straton.

Balint: „La fel ca Lewandowski”

În studioul DigiSport, Gabi Balint a lăudat, la pauză, reușita vârfului italian:

Comapgno? La fel ca Lewandowski, mai mult sau mai puțin. Preluarea lui...îl întoarce atât de usor (n.r. - pe Dobrosavlevici). Bună și pasa lui Edjouma”.

În minutul 30, Compagno a ieșit din nou în evidență. A atacat la colțul scurt o centrare venită de la Olaru și a reluat cu călcâiul. Straton a respins cu greu.

Transferat de la FCU Craiova la finalul lunii august, în schimbul sumei de 1,5 milioane de euro, Compagno a rămas în grațiile lui Gigi Becali. Finanțatorul vicecampioanei a transmis clar că Nicolae Dică trebuie să înceapă cu el și cu Billel Omrani din primul minut.

Echipele de start din FCSB - FC Argeș

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Haruț, Tamm, S. Șerban - Cordea, Edjouma, Olaru - Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Oct. Popescu, Miculescu, Dulca, R. Boboc, Nikolov, Oaidă, Pantea, Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

FC Argeș: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna - Njike, Alceus - Jakolis, Ișfan, Calcan - Garita
Rezerve: Greab - M. Constantin, Latovlevici, Raynov, Meza Colli, I. Șerban, G. Crețu, Betrand, Donisa
Antrenor: Andrei Prepeliță

VIDEO Laszlo Balint, sfaturi pentru FCSB: „Acolo dă Miculescu cel mai bun randament”