Handbal

Steaua a fost calificată în grupele EHF European League până în minutul 59 al returului cu Ferencvaros! Eșec dramatic în Ungaria

Steaua a fost învinsă de Ferencvaros, scor 31-35 (33-31 în tur) și a ratat calificarea în grupele EHF European League.

Articol de Costi Prună  —  Tuesday, 04 October 2022

România are o echipă în grupele Ligii Campionilor, pe Dinamo, și a fost la câteva zeci de secunde de a avea una și în grupele EHF European League, a doua competiție a handbalului masculin european.

Steaua, eliminare dramatică în play-off-ul EHF European League

Steaua pornea cu șansa secundă în „dubla” cu maghiarii de la Ferencvaros, dar elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au autodepășit. Au câștigat 33-31 manșa tur, iar la returul din Ungaria au condus permanent până în minutul 53. O serie de erori ofensive, mingi scăpate pe construcție, au permis ca maghiarii să ajungă la două lungimi în față, 31-29.

Primul moment în care Ferencvaros a fost calificat s-a petrecut cu un minut și 50 de secunde rămase. „Militarii” s-au grăbit, au forțat o aruncare de la mare distanță. Au ratat, Iancu nu a putut face minuni în poartă la acțiunea următoare și calificarea a fost scoasă practic din buzunarul bucureștenilor.

EHF European League, a doua competiție inter-cluburi a handbalului masculin european, va avea la start 24 de formații ce urmează să fie împărțite în 6 grupe. Primele 4 clasate vor avansa în faza optimilor de finală.

FINAL » Ferencvaros - Steaua 35-31

• Steaua clachează pe final și ratează calificarea în grupe.
  • min. 53: Ferencvaros preia conducerea, prima dată de la 2-1. 30-29
  • min. 49: Popovic înscrie cu un lob de la 7 metri. 27-28
  • min. 42: Ritm incendiar! Se marchează la fiecare acțiune. 22-25
  • min. 38: Continuă seria paradelor incredibile ale lui Iancu. 18-21
  • Steaua conduce la pauză cu 17-15.
  • min. 29: Andrei Mihalcea înscrie din propria jumătate, în poarta goală. 15-17
  • min. 11: Un moment important al meciului. Ciprian Șandru marchează în dublă inferioritate. 5-6