Liga Campionilor

Seară de coșmar pentru portarul lui Sporting » Serie de gafe și eliminare în doar 10 minute

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 04 octombrie 2022

, după ce portarul portughezilor a avut o seară de coșmar.

Sporting a deschis rapid scorul, în minutul 1, dar gazdele au revenit, profitând de gafele portarului Antonio Adan (35 de ani).

Adan, serie de gafe în Marseille - Sporting

În minutul 13, Alexis a marcat după o gafă incredibilă a lui Adan. Căpitanul lui Sporting a primit mingea de la un coleg, dar în momentul în care a degajat-o, a trimis-o direct în Alexis, care făcea presing la marginea careului mic. Mingea l-a lovit pe atacant și a intrat în poarta goală.

În minutul 16, OM a făcut 2-1, după o fază la care ibericul a fost din nou în centru. Mai întâi, a degajat direct la un adversar. Ulterior, Harit a marcat cu capul, de la 11 metri, iar Adan a fost prins pe picior greșit.

Seara de coșmar a lui Adan s-a încheiat în minutul 23, când a fost eliminat. Portarul lui Sporting a ieșit hazardat în afara careului pentru a bloca un adversar, care se afla în duel cu un fundaș al lui Sporting. Adan a făcut henț și a fost eliminat.

Sporting, prima înfrângere în Champions League

Înfrângerea din Franța a fost prima portughezi în acest sezon de Ligă.

Sporting câștigase precedentele două partide, 2-0 cu Tottenham și 3-0 cu Eintracht.