Liga 2

Liga 2, etapa #9. Buzău, victorie în ultimul meci al rundei » Rezultatele înregistrate + Clasamentul

Liga 2, etapa #9

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 11 octombrie 2022

FC Buzău a învins-o pe CSC Șelimbăr, 1-0, în ultimul meci al rundei a 9-a din Liga 2.

FC Buzău - CSC Șelimbăr 1-0

• A marcat: V. Alexandru 42
  • TV: Digi 1, Orange , Prima Sport

În meciul jucat azi, FC Buzău a trecut la limită de CSC Șelimbăr, 1-0. Pentru trupa antrenată de Adrian Mihalcea, aflat la debutul pe banca buzoienilor, a marcat Valentin Alexandru, în minutul 42.

FC Buzău: Stoian - Pîrvulescu, Vîrtej, Lopez, Uțiu - Trebotic, Honciu, Ciobanu, Munteanu - Alexandru, Boiciu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Șelimbăr: Silveanu - Arhirii, Dandea, Crișan, Riza - Cărăuș, Boboc - Ursu, Ciocîlteu, Ursu - Jordan
Antrenor: Eugen Beza

Stadion: Gloria (Buzău)

FINAL. Minaur Baia Mare - Dinamo 1-1

Stadion: Viorel Mateianu (ex Dealul Florilor) (Baia Mare)
Arbitru: Moldoveanu Cristian (Sfântu Gheorghe) / A1: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare), A2: Băla Casian (Arad)

Primele partide ale etapei au oferit un spectacol total. În cele 7 meciuri s-au marcat 23 de goluri și nu s-a înregistrat niciun egal.

CSA Steaua s-a impus în meciul cu Poli Timișoara, 3-1, deși oaspeții aveau 1-0 la pauză.

ACS Viitorul Tg. Joi și FC Brașov au oferit cel mai spectaculos meci, 2-3, în timp ce Unirea Slobozia a obținut o victorie categorică, 3-0 cu Unirea Constanța.

Unirea Dej - Oțelul Galați 2-0

Stadion: Municipal (Dej)
Arbitru: Mazilu Florin Ovidiu (Satu Mare) / A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj), A2: Paduraru Sebastian (Gura Humorului)

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov 2-3

Stadion: Municipal (Târgu Jiu)
Arbitru: Chioran Marius Nechita (Floreşti) / A1: Catană Gabriel Ion (Târgovişte), A2: Sandu Patrik-Stefan (Timişoara)

Unirea Slobozia - Unirea Constanța 3-0

Stadion: 1 Mai (Slobozia)
Arbitru: Porumbel Valentin (Olteniţa) / A1: Neagu Gabriel (Călăraşi), A2: Florea Bianca (Ploieşti)

CSA Steaua - Poli Timișoara 3-1

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Ioniță Eduard (Tulcea) / A1: Filip Alexandru (Constanţa), A2: Nan Marilena Catalina (Alexandria)

Concordia Chiajna - Progresul Spartac 2-0

Stadion: Concordia 2 (Chiajna)
Arbitru: Avram Robert (Piteşti) / A1: Ionescu Mihai Marian (Bradu), A2: Udrea Ramona Doriana (Târgu Jiu)

Metaloglobus - Dumbrăvița 1-0

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti)
Arbitru: Motan Mihai (Târgovişte) / A1: Cantemir Constantin Mihai (Făgăraş), A2: Cercel Cosmin (Piatra Neamţ)

CSM Slatina - Csikszereda 2-0

Stadion: 1 Mai (Slatina)
Arbitru: Vadana Sorin (Cluj-Napoca) / A1: Necula Mihaita (Bucureşti), A2: Calin Daniel (Bucureşti)

Ripensia - Poli Iași 3-1

Stadion: Electrica (Timişoara)
Arbitru: Marius (Satu Mare) / A1: Timar Ovidiu (Oradea), A2: Despa Radu (Baia Mare)