Stranieri

Ciprian Tătărușanu, fără greșeală în derby-ul câștigat de AC Milan contra rivalei Juventus

+8 Foto
AC Milan și Juventus se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în derby-ul etapei cu numărul 9 din Serie A. Ciprian Tătăruşanu (36 de ani) este titular în poarta campioanei Italiei.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 08 octombrie 2022

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu (36 de ani) fără greșeală, a învins-o pe Juventus, scor 2-0, în derby-ul etapei cu numărul 9 din Serie A.

La al treilea meci jucat în acest sezon, Tătărușanu a reușit în premieră să păstreze poarta intactă. A făcut chiar în marele derby cu Juventus!

Ciprian Tătărușanu, impecabil în AC Milan - Juventus

Prima apariție periculoasă în careul portarului român a avut loc în minutul 12. Milik a șutat modest, pe centrul porții, mingea fiind reținută fără emoții.

„Bătrâna Doamnă” s-a chinuit în restul partidei, iar gazdele au profitat. Fikayo Tomori a deschis scorul în prelungirile primei părți, uitat singur în centrul careului, la 6 metri de poartă.

Soarta partidei a fost decisă în minutul 54. Brahim Diaz a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat tot ce i-a ieșit în cale și l-a învins pe Szczesny cu un șut violent, din unghi.

Stefano Pioli a gestionat excelent finalul, doar două șuturi de la distanță, câteva centrări prinse fără emoții de Tătărușanu.

Clasamentul actualizat din Serie A: Milan, pe podium

AC Milan ajunge la 20 de puncte și le egalează în fruntea clasamentului pe Napoli și Atalanta. Cele două au câte un meci în minus disputat. Juventus rămâne pe locul 7, cu 13 puncte.

FINAL » AC Milan - Juventus 2-0

Echipele de start din AC Milan - Juventus: Ciprian Tătărușanu, titular

AC Milan: Tătărușanu - Kalulu, Gabbia, Tomori, Hernandez - Pobega, Bennacer, Tonali - Diaz, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

Juventus: Szczesny - Danilo, Bonucci, Bremer, Alex Sandro - Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Kostic - Milik, Vlahovic
Antrenor: Massimiliano Allegri

Stadion: San Siro, Milano
Arbitru: Daniele Orsato