CFR Cluj, iertată de un penalty la Arad! Verdictul specialistului: „Îl lovește în mod evident! Decizia corectă, lovitură de la 11 metri!”

+15 Foto
UTA și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în ultimul meci al rundei cu numărul 13 din SuperLigă. „Centralul” Ionuț Coza ar fi trebuit să dicteze un penalty pentru arădeni în minutul 2.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 10 October 2022

Purtați de la spate de 10.000 de spectatori, jucătorii gazdelor s-au aruncat în atac de la primul fluier al lui Ionuț Coza. Prima mare ocazie a venit încă din minutul 2.

Penalty nedat în UTA - CFR Cluj

Cascini s-a aplecat și a reluat cu capul dintr-o poziție incomodă, aproape de gazon. A trimis pe lângă, apoi a fost lovit evident de Malele. „Centralul” Ionuț Coza a dictat corner, o decizie complet greșită. Variantele ar fi fost fault și penalty sau repunere din 6 metri.

Momentul în care Malele îl lovește pe Cascini / FOTO: Captură @Orange Sport 1

Fostul arbitru Marius Avram a oferit un verdict categoric, la „Digi Sport Special”: „Avem o lovitură de la colț, o deviere și un jucător de la UTA care joacă mingea cu capul foarte aproape de pământ și e lovit, nu foarte puternic, de un adversar. În niciun caz nu e corner. În mod evident îl lovește în față. După opinia mea, decizia corectă ar fi fost lovitură de la 11 metri”.

Ionuț Coza a ratat momentul contactului, dar nu a fost ajutat nici de cei doi oficiali din camera VAR. Szabolcs Kovacs și Alexandru Vodă nu l-au atenționat despre lovitura aplicată de Malele lui Cascini.

VIDEO CU FAZA. Nana Boateng, gol în stilul Ronaldo pentru 0-1 în UTA - CFR Cluj