Bancu nu se teme degeaba » Pentru Craiova urmează cea mai grea perioadă a sezonului în Liga 1

Universitatea Craiova, Foto: Imago Images

Articol de Aurelian Botezatu  —  marţi, 11 octombrie 2022

Pentru Universitatea Craiova vine o perioadă a anului în care tradițional au probleme. Luni pe care le abordează și cu un bagaj mai mic de puncte decât în precedentele stagiuni.

Universitatea a avut un parcurs departe de așteptări în acest sezon. Iar după 5 victorii, 3 remize și 4 eșecuri, golaveraj 14-14, fundașul Nicușor Bancu a admis că în acest moment nu se mai poate discuta despre titlu: „La cum am arătat în a doua repriză, cu FC Argeș, trebuie doar să ne gândim să intrăm în primele șase”.

Vine o perioadă grea pentru Universitatea Craiova

Căpitanul oltenilor știe ce spune. Nu doar că jocul Craiovei arată rău, lucru evidențiat și de el, „n-am avut atitudine, determinare, nu reușim să marcăm”, și de antrenorul Mirel Rădoi: „La cum am evoluat în repriza a doua, trebuia să ne huiduie toată țara. În momentul de față îmi vine să-mi iau ghetele și să joc eu 10 minute”.

Dar urmează o perioadă a anului în care juveții au tradițional probleme în Liga 1.

Așa a fost mereu în precedentele trei sezoane pentru Universitatea Craiova:

• 2019-2020: Într-o stagiune demarată cu 3 victorii consecutive, Universitatea a început să scârțâie în octombrie: 3 partide fără victorie, între care două remize cu formații modeste (Poli Iași, Clinceni) și un eșec în Gruia (0-2 cu CFR). Apoi, în ultimele două luni ale lui 2019, a alternat victoriile cu înfrângeri sau remize. Au fost două victorii, un egal și un eșec în noiembrie, două victorii și 3 eșecuri în decembrie. Victor Pițurcă, antrenorul de atunci, a cerut în repetate rânduri întăriri, dar când a văzut că nu e băgat în seamă a aruncat singur prosopul: „Eu am venit să câștig titlul. Cu lotul pe care îl am la dispoziție nu e posibil”.
  • 2020-2021: După 7 victorii la rând în debutul sezonului, cu Cristiano Bergodi pe bancă, Craiova a intrat "în ceață" în octombrie-noiembrie, luni marcate de eșecurile surprinzătoare suferite în fața Clinceniului (23.10.2020) și Chindiei (06.11.2020), ce l-au determinat pe tehnicianul italian să renunțe. Nici succesorul, Corneliu Papură, n-a scăpat de "blestem": 6 remize la rând în decembrie-ianuarie!
  • 2021-2022: După 5 victorii consecutive în septembrie/octombrie, sub comanda lui Laurențiu Reghecampf, a început deranjul. Oltenii au înregistrat 3 înfrângeri la rând în noiembrie (0-1 la Farul, 2-3 la Pitești, în fața Argeșului, 2-3 cu FCSB, în Bănie) și 4 remize consecutive în decembrie: 2-2 cu FC Botoșani, 1-1 cu FC Voluntari, 1-1 cu Gaz Metan, toate în deplasare, și 0-0 cu UTA, acasă.

În toate aceste stagiuni, Universitatea a prins mereu play-off-ul. Dar spre deosebire de 2022-2023, de fiecare dată a avut o zestre mai mare de puncte adunate după 12 jocuri. Acum are 18 puncte, în 2021-2022 a bifat 22, în 2020-2021 chiar 28 (!), iar în 2019-2020 adunase 23 de puncte.

VIDEO. Mirel Rădoi, tiradă la adresa jucătorilor Craiovei: „Eu pot sta 10 ani acasă, ei trebuie să-și caute serviciu”