Liga 2

CSA Steaua a demolat satelitul FCSB-ului și e noul lider din Liga 2!

LIGA 2. CSA Steaua a spulberat-o pe Unirea Constanța, scor 5-0, într-o restanță din etapa #7.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 12 octombrie 2022

CSA Steaua n-a avut nicio emoție contra echipei la care sunt legitimați mai mulți tineri jucători de la FCSB și urcă pe primul loc în Liga 2, poziție de care n-ar putea să beneficieze însă la finalul sezonului, întrucât n-are drept de promovare, fiind în continuare un club de drept public.

CSA Steaua e lider în Liga 2

„Militarii” au deschis scorul în minutul 18, când Chunchukov a profitat de eroarea uriașă comisă de portarul Udrea, care a scăpat mingea din brațe. Adi Popa a majorat avantajul tot în prima parte, lansat singur cu goalkeeperul oaspeților ('33).

Eliminarea lui Arnold din debutul reprizei secunde ('47) a prefațat intrarea lui Chipirliu în scenă. Golgeterul trupei lui Oprița, suspendat la această partidă, a semnat o „dublă” în mai puțin de 4 minute: execuție superbă la „lung” din marginea careului ('49) și „cap” de unde vine la centrarea lui Popa ('52).

Bodiștean a închis tabela în prelungiri ('90+2).

Clasamentul actualizat din Liga 2

FINAL. CSA Steaua - Unirea Constanța 5-0

CSA Steaua - Unirea Constanța. Echipele de start

CSA Steaua: Dincă – Drăghici, Beța, Sabău, Sima – Popa, Mihăescu, Enceanu, Pacionel – Chipirliu, Chunchukov
Rezerve: Iancu, Ilie, Gugu, Gheorghe, Răducan, Bodișteanu, Oroian, Bărbulescu, Bustea
Antrenor: Daniel Oprița

Unirea Constanța: Udrea – Malama, Arnold, Șuteu, Camă, Zamfir – Pandele, Mitrică, Ciuciulete – Ardelean, Chirițoiu
Rezerve: Popescu, Neacșu, Cireșoiu, Timiș, Tălmaciu, Lăcătuș, Longher, Niță, Coza
Antrenor: Dacian Nastai

Arbitru: Mihai Amorăriței / A1: Nicolae Petre; A2: George Turcu
Stadion: „Orășenesc” (Mioveni)

De ce nu s-a jucat Steaua - Unirea Constanța când era programat

Meciul de Liga 2 dintre CSA Steaua și Unirea Constanța ar fi trebuit să aibă loc pe 16 septembrie, de la ora 12:00, dar a fost amânat de FRF.

Totul a plecat de la suspendarea arenei din Ghencea pentru 4 meciuri, decizie luată din cauza incidentelor dintre ultrași la meciul Dinamo - CSA Steaua. FRF a penalizat CSA Steaua cu 83.750 de lei și suspendarea terenului din Ghencea pentru următoarele 4 meciuri considerate pe teren propriu.