Liga 2

+50 Foto
Oțelul o bate pe Chiajna și revine pe podiumul din Liga 2! Rezultatele complete + clasamentul actualizat FOTO: Captură @Digi Sport 1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 17 October 2022

Etapa cu numărul 10 din Liga 2 s-a încheiat cu victoria obținută de Oțelul împotriva Concordiei Chiajna, scor 1-0. Tot astăzi, CSA Steaua s-a impus cu 3-0 în deplasarea cu Progresul Spartac.

FINAL » Oțelul Galați - Concordia Chiajna 1-0

Oțelul a demonstrat încă o dată că este mai mult decât o nou-promovată. Cei peste 7.000 de spectatori au creat o atmosfera spectaculoasă, inclusiv oamenii din tribune fiind non-stop în picioare. Unica reușită a partidei a fost semnată de fundașul Antonio Azinovic, în minutul 5, cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.

Dorinel Munteanu a închis toate culoarele, iar unica șansă de gol a oaspeților a venit abia în minutul 82, când Llullaku a șutat din 8 metri, dar balonul a fost prins de Dur-Bozoancă. Oțelul revine pe podium în Liga 2, în timp ce Eugen Trică are mult de lucru pentru a duce echipa spre play-off.

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea - Neagu, Cisotti, Gorovei, Nica - Cîrjan, Mitoi
Rezerve: R. Pop - D. Panait, Bokhashvili, Farcaș, L. Maxim, Berisha, Jardan, Sîrghi, M. Adăscăliței
Antrenor: Dorinel Munteanu

Concordia Chiajna: Chesneau - R. Simion, Palmeș, Stănică, L. Alexandrescu - Codrea, Cierpka - A. Voicu, Ndiaye, Burcea - R. Rusescu
Rezerve: Duțu – Maric, E. Oancea, Călințaru, Skytte, V. Mihalcea, Ghimfus, Mustacă, Llullaku
Antrenor: Eugen Trică

FINAL » Poli Timișoara - FC Buzău 1-1

• Au marcat: P. Petre 31 / Boiciuc 55
  • În urma egalului, Poli rămâne pe penultimul loc, cu 6 puncte, două sub Ripensia. Gloria a urcat pe 7, cu 17 puncte.
  • Click AICI pentru statistici

FINAL » Dinamo - Ripensia 1-0

• A marcat: R. Patriche 48
  • Fanii lui Dinamo aflați la meci au avut mai multe mesaje cu subînțeles pentru rivalii de la FCSB. Ultrașii roș-albaștrii sunt acuzați că au încălcat o lege nescrisă în lumea galeriilor, și anume au reclamat la poliție mai mulți ultrași de la CSA Steaua (toate detaliile - AICI)

Desfășurarea liveTEXT a meciului

FINAL de meci
Min. 79: Giafer ratează din nou o mare ocazie pentru Dinamo. Stoperul a trimis peste poartă din interiorul careului, la o gafă în apărarea adversă
Min. 75: Ghezali pătrunde în banda dreaptă și centrează periculos în careu, dar mingea este respinsă de un apărător al Ripensiei
Min 69: Bordușanu trimite cu dreptul peste poartă, din marginea careului
Min. 55: După gol, Dinamo a făcut pasul în spate, dar Ripensia nu are ocazii
Min. 48: Gol Dinamo. Patriche deschide scorul cu o lovitură de cap la colțul lung, după o centrare venită din corner
A început repriza a doua

Pauză la Giurgiu
Min. 25: Pop ratează o șansă uriașă. Trimite elegant pe lângă portar, dar un fundaș al Ripensiei scoate de pe linia porții
Min. 24: Giafer trimite cu capul peste poartă, după centrarea lui Neluț Roșu
Min. 22: Bani scapă singur cu portarul, dar trimite în exteriorul plasei laterale din unghi
Min. 15: Jocul este unul echilibrat, fără ocazii la cele două porți
Min. 7: Dinamo are inițiativă, încearcă să construiască, dar nu se apropie periculos de poarta adversă
A început meciul

ECHIPE DE START:

Dinamo: Dujmovic - Moura, Patriche, Giafer, Amzăr - Larrucea, N.Roșu - A. Bani, D. Iglesias, Bordușanu - Al Pop
Rezerve: Oncescu, Bena, Dudea, Țâră, Borcea, Buhăescu, Șerban , Delciu, Ghezali
Antrenor: Ovidiu Burcă

Ripensia: Toroc - Zamfirescu, Țieranu, Gladun, Lalic, Vidrăsan, Morariu, Sofran, Zimța, D. Ciurel, Gavra
Rezerve: Brașoveanu, Macrițchii, Stoi, Călin, Mihart, Stoica, Piftor
Antrenor: Roberto Ivan

FINAL » Poli Iași - Metaloglobus 1-0

Poli Iași: Jankov - Martac, Fl. Plămadă, V. Lică, Finica - Del Priore, Telcean, Marchioni - D. Bujor, Hlistei, Hunte
Antrenor: Mugurel Cornățeanu

Metaloglobus: Gavrilaș - Rob. Neacșu, Caramalău , Chatziterzoglou, Cazan - Pătlăgică, A Răuță - Ad. Sîrbu, Zakir, Sin - Huiban
Antrenor: Eusebiu Tudor

FINAL » Unirea Constanța - Baia Mare 1-0

Unirea Constanța: Udrea - Cireșoiu,  Zamfir, Cană, Șuteu – Pandele, Ciuciulete, Ardelean – Lăcătuș, Chirițoiu, Longher
Antrenor: Dacian Nastai

Minaur Baia Mare: Băilă -  Alexe, Lazăr, Mondragon, Ius. Neacșu - Gneba, Donca, R Stănescu - Ciocan, Ghinde, Muacir
Antrenor: Ciprian Danciu

FINAL » CSC Șelimbăr - Unirea Slobozia 1-1

CSC Șelimbăr: Mitrovic - Raicea, R. Crișan, Cărăruș, Al. Luca, Rob. Boboc, Dandea, Ciocâlteu, Monea, D. Tătar, Gele
Antrenor: Eugen Beza

Unirea Slobozia: M. Contra - Dorobanțu, I. Dinu, Gab. Lazăr, C. Toma - Coadă, Ekollo, Ben Levy - Rob. Silaghi, Afalna, C Rus
Antrenor: Constantin Enache

FINAL » Dumbrăvița - CSM Slatina 2-1

Dumbrăvița: Trifon – Tismonar, Zurbagiu, C. Toma, Ghinescu – Bura-Koț, I. Tănase - Paulevici, Martinov, L. Bodri - Pașcalău
Antrenor: Cosmin Stan

CSM Slatina: I. Pop – C. Radu, Gherghe, Sălcianu, Pisăru - Trașcu, Alexandre Oliveira - Dav. Oprescu, Doman, Leață - L. Nițu
Antrenor: Daniel Oprescu

FINAL » Viitorul Tg. Jiu - Unirea Dej 1-2

Viitorul Tg. Jiu: Opric - Dănescu, Core, Rogac, Pîrcălabu, Răsdan, Brînzan, Vl. Toma, Dodoi, Al. Dulca, Cl. Dragu
Antrenor: Bogdan Chiriac

Unirea Dej: Cl. Chindriș – Dav. Maftei, D. Pop, Burdeț, Buta, Kereki, Ad. Pop, Chira, Cocian, Al. Pop, Blaj
Antrenor: Dragoș Militaru

FINAL » FC Brașov - Csikszereda 1-1

În inferioritate numerică din prelungirile primului act, FC Brașov a spart gheața în minutul 58, când Dan Spătaru a reușit un eurogol de la marginea careului. Oaspeții au egalat în minutul 81: recentrare Schieb, finalizare cu capul Jelena. Brașov a încheiat partida în 8 oameni de câmp, Burlacu a văzut al doilea „galben” în '90+2.

FC Brașov: 1. Micu - 3. Marc, 55. Fustar, 77. Oltean - 4. Dumbravă, 5. Burlacu, 6. Izata, 7. V.Constantin, 8. R.Lazăr - 29. Angelov, 70. Cociș
Antrenor: Dan Alexa

Csikszereda: 33. Gyenge - 77. Gal-Andrezly, 3. Apro, 18. Klemen, 16. Pârvulescu - 4. Kovacs, 15. Vereș, 22. Panos - 11. P.Ivanovici, 7. El-Sawy, 25. Stancic
Antrenor: Francisc Dican