Toni Petrea a resuscitat Chindia! 4 victorii consecutive cu noul antrenor » Clasamentul ACUM

Chindia - Mioveni, în etapa #14, live

Articol de Denisa Dudescu  —  duminică, 16 octombrie 2022

Chindia a câștigat cu Mioveni, scor 1-0, în etapa #14 din Liga 1. Este a patra victorie la rând pentru târgovișteni de la preluarea echipei de către Toni Petrea.

Meciul ultimelor două clasate a avut un ritm lent, fără acțiuni ofensive periculoase în prima repriză. Chindia a fost mai prezentă în joc și ar fi putut deschide scorul în startul partidei, dar Neguț a șutat slab după ce scăpase singur cu portarul Popescu.

Daniel Popa a fost la rândul său periculos, în minutul 35, când a șutat puternic din lovitură liberă, dar Popescu a reușit să boxeze în lateral.

Repriza a doua a găsit-o pe CS Mioveni mai prezentă în careul advers. Burlacu a fost cel mai aproape de deschiderea scorului, dar mingea trimisă cu capul a lovit bara, în minutul 57. Pentru Chindia, tot Neguț a fost aproape de gol. A fost găsit foarte bine în careu de centrarea lui Ioniță, dar a trimis rău cu capul din poziție ideală. Mingea a lovit pământul și a sărit în brațele lui Popescu.

Chindia, echipa mai prezentă în joc, a deschis în cele din urmă scorul, prin stoperul Orozco. El a marcat cu capul după o centrare din lovitură liberă, în minutul 87.

Clasamentul din Liga 1

Chindia a ajuns la 12 puncte, dar a rămas pe locul 15, la două lungimi sub U Cluj, echipa de pe 13. Mioveni e ultima, cu 7 puncte.

FINAL. Chindia - Mioveni 1-0

Chindia - Mioveni, echipe de start:

CHINDIA: 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 80. Dumitrașcu - 5. Vorobjovas, 66. Akhmanov - 10. Neguț, 59. Popadiuc, 77. Șerban- 19. D. Popa
REZERVE: 12. M Eșanu, 88. Ad. Ioniță, 11. Atanase, 9. Cooper, 14. Grubac, 17. Chamed, 23. Mihaiu, 25. Boldor, 42. Ndom
ANTRENOR: Anton Petrea

CS MIOVENI: 22. I. Popescu - 26. Oancea, 25. I. Balaur, 15. Scarlatache, 11. Trif - 4. Ene - 16. Rădescu, 24. V. Pop, 5. Lixandru, 90. Burlacu - 9. Krasniqi
REZERVE: 13. Croitoru, 27. Garutti, 6. Burnea, 7. Toma, 10. Coșereanu, 31. Carnat, 89. Blănaru, 8. Antal, 99. Kabananga
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca), Arbitru AVAR: Avram Valentin (Bucureşti)