FCSB - UTA Arad 2-1 » Trupa lui Dică obține a treia victorie la rând și se apropie de play-off » Cum arată clasamentul

+22 Foto
FCSB - UTA Arad // foto: Raed Krishan

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 octombrie 2022

FCSB continuă forma bună din Liga 1. A învins-o pe UTA, 2-1, și a obținut a 3-a victorie la rând.

Deși pierde în Conference League, FCSB continuă să lege victoriile în Liga 1 și se aproprie de locurile de play-off. Formația lui Dică s-a impus la limită cu UTA și a urcat pe locul 7 în Liga 1.

FCSB, victorie la limită cu UTA

Formația roș-albastră s-a desprins încă din start. Primul gol a fost marcat în minutul 16, de Darius Olaru. Mijlocașul a șutat excelent de la marginea careului, iar portarul Florin Iacob nu a avut ce face. FCSB a continuat să preseze, dar Compagno (22) și Cordea (35 și 41) nu au putut marca.

După pauză, tot FCSB a avut inițiativa. Florinel Coman (51) și Oaidă (67) au avut și ei ocazii importante, dar nu au marcat. FCSB a majorat diferența în minutul 87, după ce Andrea Compagno a transformat un penalty dictat după un henț.

Scorul final l-a stabilit Claudiu Keșeru, în minutul 90+1, o execuție cu tibia, după o degajare a portarului Iacob. Gazdele au mai avut o șansă mare, dar Olaru și-a calculat greșit pașii.

>

Clasamentul din Liga 1 după FCSB - UTA 2-1

FINAL » FCSB - UTA Arad 2-1

FCSB - UTA Arad, echipele de start

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea - Cordea, Edjouma, Olaru - Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Haruț, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, Boboc, Nikolov, Oaidă, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriș, Abeid - Anton, Cascini - Stahl, R. Pop, Otele - Postolachi
Rezerve: Balauru - Dobrescu, Erico, Hoxhallari, Batha, Ubbink, Negoescu, Joebello, Keșeru
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău) / Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)