Real Madrid - Barcelona 3-1 » Trupa lui Ancelotti, victorie clară în El Clasico! Real e lider în La Liga

+20 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 octombrie 2022

Real Madrid s-a impus în fața Barcelonei, 3-1, după un joc controlat în totalitate. După El Clasico, trupa lui Carlo Ancelotti e lider în La Liga, cu 25 de puncte în 9 etape.

Formația blanco a dominat autoritar jocul, în timp ce elevii lui Xavi nu au putut ține ritmul și au fost periculoși doar în ultimele 10 minute.

Real Madrid, victorie contra Barcelonei în El Clasico

Elevii lui Carlo Ancelotti au jucat excelent în prima repriză, timp în care Barcelona nu a avut replică la jocul excelent al rivalilor.

În minutul 12, Karim Benzema a deschis scorul. Vinicius a rămas singur cu Ter Stegen, dar a șutat în portarul catalanilor. Mingea a ajuns la atacantul francez, care a șutat excelent, de la 12 metri, în poarta goală.

Cu 10 minute înainte de pauză, Federico Valverde a făcut 2-0, cu un șut spectaculos, de la 18 metri.

După pauză, Real Madrid nu a mai forțat și a scăzut ritmul. Barcelona a avut posesia, dar nu a reușit să pună în pericol poarta lui Lunin.

În ultimele 10 minute, meciul s-a mai animat, iar catalanii au sperat că pot obține un punct. După o acțiune a lui Ansu Fati, Ferran Torres a marcat din 6 metri (83) și a redus din diferență.

În timp ce catalanii căutau egalarea, Real a dat lovitura. Pe contraatac, Rodrygo a fost faultat în careu de Eric Garcia, în prelungirile meciului. Tot brazilianul a executat lovitura și a stabilit scorul final, 3-1.

După 9 etape, Real Madrid e lider, cu 25 de puncte. Barcelona e pe 2, cu 22 de puncte.

FINAL» Real Madrid - Barcelona 3-1

Real Madrid - Barcelona, echipele de start:

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Tchouameni, Kroos, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius
Rezerve: Canizares, Lopes, Asensio, Camavinga, Diaz, Nacho, Lucas Vasquez, Odriozola, Rodrygo, Rudiger, Vallejo
Antrenor: Carlo Ancelotti

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Kounde, Eric Garcia, Balde - Pedri,, Busquets, F. De Jong - Dembele, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Pena, Tenas, Alba, Alonso, Gavi, Fati, Kessie, Pique, P. Torre, F. Torres
Antrenor: Xavi Hernandez