Nicolae Dică, amuzat de întrebarea reporterei: „Ah, ai început?!”

+22 Foto
FCSB a învins-o pe UTA, scor 2-1, și a urcat pe locul 7 în SuperLigă. Nicolae Dică (42 de ani), antrenorul vicecampioanei, a remarcat reacția avută de elevii lui după eșecul 0-5 cu Silkeborg.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 16 octombrie 2022

Nicolae Dică, după FCSB - UTA 2-1

„Este important că am câștigat. Pe faza ofensivă ne-am creat multe ocazii de a marca. Din păcate, fructificăm foarte puțin. Din 8 ocazii mari trebuie să marcăm 4-5 goluri. Așa am pățit noi cu Silkeborg. Defensiv, UTA a avut un singur șut în prima repriză.

Apoi am făcut o greșeală și am luat gol. Nu știu cum putem să le facem. Când tragem linie, apare gol primit. Felicitări băieților că au avut reacție după jocul pierdut în Europa.

Am trăit periculos finalul, ca de fiecare dată. Doar la meciurile cu Silkeborg nu, făcând o glumă. Acum, după 2-1, a fost mingea prin careu pe la noi”, a spus Nicolae Dică la Orange Sport.

Nicolae Dică: „Să intru și eu la joc?”

Întrebat cum poate rezolva problemele de la finalizare, antrenorul celor de la FCSB a spus: „Facem exerciții de finalizare la antrenament. Dar avem două jocuri mai puțin și al treilea sau al patrulea atac. Nu e puțin. Trebuie să fim mai răi la finalizare. În loc de 15 minute, facem 40 de minute de finalizare, ce altă soluție?”.

Întrebat de Anda Maxim, reportera Orange Sport, dacă va lungi antrenamentele pentru că i-a cerut-o Gigi Becali, Dică a replicat, amuzat: „Ah, ai început acum.Am spus la conferință că am antrenamentele filmate, notate. Dacă vreți, vi le dau și vouă. Ce să fac, să mai intru și eu din când în când pe teren?”.

Darius Olaru e jucătorul care depune cel mai mare efort din echipă. Îi lipseau doar realizările ofensive. Sper să aibă în continuare aceeași atitudine și sigur vor urma și altele