PSG s-a impus în „Le Classique”, grație golului marcat de Neymar, și-și menține statutul de lider al campionatului

PSG a câștigat meciul împottriva celor de la Olympique Marseille. FOTO: Imago

Articol de Vlad Roșu  —  luni, 17 octombrie 2022

Campioana Franței, PSG, s-a impus în „Le Classique”, în fața celor de la Olympique Marseille, scor 1-0, și și-a păstrat fotoliul de lider în clasamentul Ligue 1. A fost episodul cu numărul 103 al derby-ului campionatului din Hexagon.

Unicul gol al partidei a fost înscris de brazilianul Neymar, în minutele de prelungire ale primei reprize. Superstarul venit de la Barcelona, în vara anului 2017, în schimbul sumei de 222 de milioane de euro, a reluat la colțul lung, din careu, o pasă venită de la Kylian Mbappe

Formația din sudul Franței a evoluat din minutul 72 în 10 oameni, Samuel Gigot fiind eliminat după un fault criminal făcut asupra lui Neymar

Rezumat: PSG-Olympique Marseille 1-0

Echipele de start la PSG - Olympique Marseille

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Danilo Pereira, Bernat - Fabian Ruiz, Verratti, Vitinha - Messi, Mbappe, Neymar
Rezerve: Bitshiabu, Ekitike, Gharbi, Mukiele, Navas, Sanches, Sarabia, Soler, Zaire-Emery
Antrenor: Christophe Galtier

Olympique Marseille: Lopez - Mbemba, Bailly, Balerdi - Clauss, Rongier, Veretout, Tavares - Guendouzi, Harit - Sanchez
Rezerve: Blanco, Dieng, Gerson, Gigot, Kabore, Payet, Suarez, Under
Antrenor: Igor Tudor

Stadion: Parc des Princes (Paris)