Liga 2

CSA Steaua a făcut scor cu Progresul și revine pe primul loc în Liga 2! Încă o „dublă” pentru Chipirliu

„Militarii” vor să revină în fruntea clasamentului / foto: Facebook@ Steaua București

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 17 October 2022

CSA Steaua a învins-o pe Progresul Spartac, scor 3-0, și rămâne lider în Liga 2.

Arena din Clinceni devine una universală pentru meciurile din Liga 2. Aici s-a jucat și disputa dintre Progresul Spartac și Steaua.

Chipirliu, „dublă” în Progresul - CSA Steaua

„Militarii” au rezolvat rapid lucrurile. Bogdan Chipirliu a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 9. Bulgarul Chunchukov a dublat avantajul în minutul 33, cu o execuție asemănătoare.

După pauză, Daniel Oprița nu a mai forțat. CSA a făcut pasul în spate și a avut șansa cu portarul Dincă la avalanșa de ocazii a gazdelor. Scorul final a fost stabilit în prelungiri de Chipirliu, din penalty. Atacantul roș-albaștrilor e golgeterul competiției, cu 9 reușite stagionale.

Clasamentul actualizat din Liga 2

Progresul Spartac - Steaua 0-3

• min. 90+2, Gol! Chipirliu transformă o lovitură de la 11 metri și stabilește rezultatul final.
  • min. 80: Chipirliu scapă singur cu portarul advers. Șutul lui din unghi este blocat.
  • min. 60: Enceanu lovește bara cu un șut de la 18 metri.
  • min. 56: Ocazii în lanț ratate de Progresul. Dincă are o intervenție miraculoasă, apoi oaspeții trimit peste poartă din 10 metri.
    A început repriza secundă!
  • PAUZĂ în disputa de la Clinceni. Roș-albaștrii conduc cu 2-0, după reușitele lui Chipirliu ('9) ș Chunchukov ('33). Revenim peste 15 minute!
  • min.44. Adi Popa centrează din lovitură liberă, Drăghici prelungește cu capul dar Ciontoș reține balonul fără probleme.
  • min.33: Gol! Formația lui Daniel Oprița își majorează avantajul. Adi Popa depășește în viteză un adversar, îi oferă o centrare precisă lui Chunchukov, iar bulgarul nu ratează, punctând printr-o lovitură de cap.
  • min.24: David Dincă respinge în față o minge expediată de gazde, defensiva „militarilor” scapă cu fața curată.
  • min.17: Lovitură liberă executată periculos de Rareș Enceanu, Ciontoș e atent și reține fără emoții.
  • min.14: Chunchukov încearcă o execuție spectaculoasă de la marginea careului. Semifoarfeca acestuia se duce puțin pe lângă poarta lui Ciontoș.
  • min.9: GOL Steaua, gol Bogdan Chipirliu! Centrare perfectă livrată de bulgarul Tsvetelin Chunchukov din bandă, iar Chipi-gol, cel mai bun marcator din liga secundă, înscrie printr-o lovitură imparabilă de cap.
  • min.6: Roș-albaștrii încep ezitant partida, iar Progresul irosește două șanse importante în startul de meci.
  • min.1: A început partida de la Clinceni! „Militarii” beneficiază de lovitura de start.

Progresul Spartac - Steaua București, echipe de start:

Progresul Spartac: Ciontoș - Leafu, Ed. Radu, Sil. Matei, Parfeon, Boiangiu, A. Grigore, E. Lixandru, Florică, A. Dițu, Visic
Rezerve: Mărgărit – Petcu, M. Șandru, Fărăgău, I. Costea, Tong, V. Alexandrescu, I. Tudorache, Ohaci
Antrenor: Andrei Erimia

CSA Steaua:Dincă - Drăghici, Gugu, Al. Sabău, Ad. Ilie - Mihăescu, Enceanu, Bodișteanu - Ad. Popa, Chipirliu, Chunchukov
Rezerve: H. Iancu - A. Sima, D. Oroian, Bărbulescu, D. Gheorghe, Balgiu, Bustea, Trică, Șt. Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

Arbitru: Alin Constantin Olaru / A1: Ionuț Marius Bobe / A2: Ionuț Traian Neacșu
Stadion: Clinceni Arena (Ilfov)

Steaua nu are drept de promovare în Liga 1

Conform Legii Sportului, Steaua nu are drept de promovare pentru că e un club de drept public, care aparține Ministerului Apărării. Răzvan Burleanu, șeful FRF, spunea în mai că CSA Steaua are două variante: schimbarea Legii Sportului sau transformarea clubului de drept public în drept privat, sub forma unei societăți comerciale sportive pe acțiuni. Până în acest moment, Clubul Armatei nu a obținut dreptul de a promova la finele campionatului următor de Liga 2.

VIDEO Petre Marin intervine în disputa CSA - FCSB: "Steaua este cea din Liga 1! E continuatoarea a tot ce s-a întâmplat din 1947"